A fúrógép biztonságos használata: erre kell figyelni
A fúrógép biztonságos használata: erre kell figyelni
Vannak olyan szerszámok, amelyek már olyannyira részei a mindennapjainknak, hogy szinte észre sem vesszük, hogy használjuk őket. A fúrógépek nem csak a műhelyek és utazó szerszámkészletek alaptartozékai, sok háztartásban is megtalálhatók. Vajon hogyan lesz biztonságos a munka ezekkel?
Ismerjük meg a fúrógépet!
A fúrógépeknek több fajtája létezik. Az egyszerű, kézbe fogható darabok, az állványos fúrók és a hatalmas sorozat-fúrógépek is hasonló elven működnek. Maga a forgácsolás egy fúrószerszám (fúrószár, spirálfúró stb.) segítségével történik. Ez a szár forgómozgást végez, emellett pedig a munkához egy előtoló mellékmozgás is szükséges, amelyik párhuzamos a fúrószerszám hossztengelyével. Ha tehát például egy függőleges falat fúrunk kézi fúrógéppel, a fúrószár forog, a gépet pedig fúrás közben finoman előre, a fúrószár kivezetésekor pedig hátra mozgatjuk.
A biztonságos munkához először is érdemes a legmegfelelőbb szerszámot választani.
- A kis teljesítményű, gyakran akkumulátoros fúrógépek általában kisebb faipari munkákra, rövid távú használatra alkalmasak. Ilyen lehet például egy félkész bútor összeszerelése, vagy kisebb javítás.
- A nagyobb teljesítményű légpárnás vagy kalapácsos változatokkal már akár keményebb anyagok, fém, beton fúrásával is próbálkozhatunk. A gép teljesítményét, erejét mindig a fúrandó felület követelményeihez kell igazítani. A piacon rengeteg különböző árfekvésű gép kapható. Ezek között a fő különbséget általában az jelenti, mennyire bírják a szerszámok a folyamatos használatot. Egy nagyobb teljesítményű, de olcsóbb fúrókalapács tökéletesen alkalmas lehet arra, hogy a konyhánk felújításánál néhány lyukat fúrjunk a betonba, egy csarnok építésekor azonban valószínűleg jobban szellőző házzal rendelkező, porvédettebb gépet kell használni – a kisebb teljesítményű gépek könnyen túlmelegszenek.
- Az állványos fúrókkal nagyon pontosan dolgozhatunk, amennyiben a munkadarabot a szerszám alá lehet rögzíteni. Ezekkel a gyakran nagy erejű gépekkel jóval kényelmesebb és egyenletesebb munkát lehet végezni, mint a kézben tartott fúrókkal.
- A sorozatfúrók már általában nagyipari eszközök, amelyeket speciális munkafolyamatokhoz használnak, legtöbbször fém- vagy faipari műhelyekben.
Hogyan használható a fúrógép biztonságosan?
Az igazán biztonságos használathoz jól karbantartott gépre van szükség. Munkakezdés előtt fontos ellenőrizni, ép-e a szerszám burkolata, megfelelő, hibátlan csatlakozókábelt használunk-e, a befogott szerszám pedig helyesen lett-e rögzítve és hibátlan állapotú-e. Fúráskor sok por és forgács keletkezik. A fúrógépet ezért rendszeresen kell tisztítani és vizsgálni – ezzel meghosszabbíthatjuk a gép élettartamát.
Fúrógépet csak megfelelő védőfelszerelésben szabad használni. A legminimálisabb követelmény a hosszú ujjú és szárú munkaruházat. A hosszú haj összefogása, az ékszerek levétele, a szakáll lefogása szintén indokolt.
A munkaruha fontosságáról is sokan megfeledkeznek
A forgácsolás során sok por és törmelék keletkezik. Ezek egy része erősen irritatív is lehet, gyantát, meszet, mikroműanyagokat tartalmazhat ezért már a legkisebb munkáknál is indokolt a légzésvédelem, például a pormaszk viselése. A védőszemüveg és sisak viselése nem csak a finom szemcsék miatt hasznos. A munkadarab könnyen megugorhat, de a szerszámtörés sem ritka. Ezek az eszközök hatékony védelmet jelentenek ilyen esetekben. A munka jelentős zajterheléssel jár, így a zajvédelmi fültok, füldugó alkalmazása is hasznos az egészségünk védelme érdekében.
A munka megkezdése előtt nagyon fontos ellenőrizni a munkadarabot vagy felületet: Íme néhány példa azokra a jelenségekre, amelyekre különösen figyelni kell:
- Ha falat, burkolatot fúrunk, győződjünk meg róla, hogy merre futnak a vezetékek, elektromos kábelek. Mindig tudjuk, milyen anyaggal dolgozunk, számítsunk-e például arra, hogy a furat környékén hirtelen megváltozik az anyag (eltalálunk egy kavicsot, vagy a téglák közötti habarcsot.)
- Nézzük meg, hogyan lehet biztonságosan rögzíteni a munkadarabot! Vigyázat! A kisebb elemek esetében csábító lehet a munkadarabot kézzel fogni a fúrógép alatt. Pont ezeknél a daraboknál viszont nagy a veszélye annak, hogy a forgómozgás a munkadarabot is megforgatja.
- Gondoskodjunk arról, hogy a fúrónak legyen megfelelő kifutása valamilyen puha anyagba, ha teljesen keresztül fúrjuk a darabot!
A fúrógépet a szerszámcseréhez, szereléshez kapcsoljuk ki és húzzuk ki az elektromos hálózatból!
Mire érdemes figyelni a fúrógép környezetében?
A helyes munkaszervezés nagyon sokat segíthet a balesetek elkerülésében. A berendezés használata közben az egyik legfontosabb tényező, amelyre figyelni kell az úgynevezett vibrációs hatás. Ez hosszú távon a perifériás idegrendszer károsodását okozhatja, de már rövid használat után is tapasztalhatók a hatások, a kézremegés vagy a fogáserő gyengülése formájában. Érdemes ezért rövidített munkaidővel, vagy rendszeresen feladatváltással lehetőséget biztosítani arra, hogy a gépkezelő pihenhessen.
A biztonság szempontjából kulcsfontosságú a megfelelő szerszám kiválasztása is
A fúrógép használatakor álljunk stabilan, ha pedig a munkát a magasban végezzük, használjunk állványt, amelyen biztonságosan, teli talpon támaszkodhatunk! Biztosítsuk a gép kezelőjének a megfelelő mozgásteret! Kerüljük az olyan helyzeteket, ahol a munkaterületen tartózkodó más személyek meglökhetik a munkát végző személyt.
A fúrást lehetőleg nyílt területen végezzük, ahol a lehető legjobb hozzáférésünk van a munkadarabhoz, nem kell benyúlni, behajolni a szerszám használatához. Érdemes figyelembe venni, hogy a forgácsolt darab és a fúrószár a munka során felmelegedhetnek.
Az extra lépés a biztonságért
A fúrógépet csak az arra képzett és munkavédelmi oktatásban részesített személy használhatja – a gyakorlat azonban azt mutatja, sokan csak legyintenek: ezzel az eszközzel bárki dolgozni tud. Munkavédelmi cégként feladatunknak érezzük, hogy garantáljuk a hozzánk fordulók és munkatársaik biztonságát. Olyan munkavédelmi oktatási programot kínálunk, amelyek a kezdő munkavállalóktól, a szakma tapasztalt nagy öregjeiig mindenki számára érdekesek. Teszünk azért, hogy az információk valóban eljussanak a velünk dolgozókig.
Tapasztalatunknak hála a kockázatbecslés és a munkavédelmi szabályzat kidolgozása során a legapróbb részleteket is figyelembe tudjuk venni, hogy biztonságosabb környezetet biztosítsunk. Külső szakértőként örömmel segítünk egy balesetmentes, kényelmes és az előírásoknak is megfelelő munkahely kialakításában.
Jó munkát kívánunk!