Állítsuk meg a vírust! Hogyan fertőtlenítsünk helyesen?
Állítsuk meg a vírust! Hogyan fertőtlenítsünk helyesen?
A koronavírus-járvány elleni védekezés során azok is komoly leckét kaptak a biológiai veszélyek elleni védekezésből, akik egyébként nem foglalkoznak szakmai alapon ezzel a területtel. A kórokozók elleni harc azonban nem csak a COVID-19 okozta megbetegedések visszaszorítása érdekében fontos. Rengeteg baktérium és vírus leselkedik ránk – a tömeges megbetegedés pedig még akkor is komoly kiesést okozhat egy vállalkozás számára, ha a fertőzés viszonylag enyhe következményekkel megúszható.
Fertőzésveszély: mi a kockázat?
Biológiai veszélyek nem csak a laboratóriumokban, orvosi rendelőkben vagy állattenyésztő telepeken leselkednek ránk. A kórokozók mindenütt jelen vannak, igaz a legtöbbel a szervezetünk képes felvenni a harcot. A közösen használt területeken, kilincseken, székeken, asztalok lapján is rengeteg kórokozó tapadhat meg, de meglepően rossz eredményeket adnak azok a tesztek is, amelyek a számítógép billentyűzetének biztonságát szolgálják.
A fertőzések terjedésének szempontjából különösen kockázatosak lehetnek az alábbi, biológiai veszélyek szempontjából gyakran elfelejtett területek:
- Ahol sok ember megfordul: várótermek, ügyfélfogadáshoz használt terek, tömegközlekedési eszközök, eladóterek, előadótermek.
- Ahol többen, sokáig egy légtérben tartózkodnak. Irodák, összeszerelő csarnokok, géptermek.
- Ahol nehéz elkerülni a közvetlen érintkezést egymással vagy a különböző felületekkel: nyilvános mosdók, öltözők, edzőtermek, teakonyhák stb.
A koronavírus valójában csak egy a sok kórokozó közül. A szezonális influenza, a májgyulladást okozó hepatitis vírusok, a szalmonella, a herpesz vírus egyes válfajai éppen úgy sok problémát jelenthetnek, főleg, ha nagy tömegben fordulnak elő megbetegedések.
Hogyan lehet igazán hatékonyan védekezni?
Arról, hogyan lehet hatékonyan védekezni a vírusok ellen a munkahelyeken, korábban már írtunk. A COVID-19 fertőzések kapcsán több más szempont is szerepet kapott. A közösségi távolságtartás, a zsúfoltság kerülése és a cseppfertőzés veszélyét csökkentő maszkviselés is előtérbe kerültek.
A személyes védekezéssel rengeteget lehet tenni azért, hogy a fertőzés ne, vagy csak lassabban terjedjen tovább. Minél jobban elhúzódik azonban a járványokkal terhelt időszak, annál nehezebb valóban hatékony megoldásokat találni. Bár a maszk ideig-óráig valóban csökkenteni tudja a levegőbe jutó, vírusokat szállító cseppek számát, nem életszerű, hogy mindenki egész nap eltakart arccal tevékenykedjen. Étkezéshez, iváshoz, dohányzáshoz, mosdáshoz sokszor kénytelenek vagyunk eltávolítani a védőeszközöket.
Baktériumok és vírusok nem csak cseppfertőzéssel, de vérrel, testnedvekkel, a különböző felületeken megtapadva is terjednek. A nedves, porózus felületeken gombák, atkák élhetnek, a baktériumok pedig egy átnedvesedett textilborítás alatt, vagy egy elfelejtett, nedves rongyon is el tudnak szaporodni.
Az igazán hatékony megoldás a kórokozók időről időre történő eltávolítása takarítással, fertőtlenítéssel és fertőtlenítéssel. Ezeknek a műveleteknek a hátránya, hogy sokszor – az egyszerűség látszata ellenére – nagy szakértelmet igénylő folyamatokról van szó.
A fertőtlenítő takarítás buktatói
A fertőtlenítő takarításhoz mindenképpen szakképzett segítségre van szükség. A vírus- és baktériumölő szerekkel történő munkához szükség van:
- A vegyszerek hatásának ismeretére. Baktérium elleni szerrel nem tudunk vírusok ellen védekezni. A megfelelő koncentráció nélkül a szer hatástalan lehet, ráadásul az alkalmazás veszélyes.
- A megfelelő technológia ismeretére. Ha a tisztítószereket nem jól használják, az több kárt okozhat, mint hasznot. Egy nedves, rosszul kimosott rongy például alkalmasabb a vírus áthurcolására, mint hatékony védekezésre.
- Egészségügyi ismeretekre. A fertőtlenítő szerek erősen mérgezőek, irritatívak lehetnek. Ha a vegyszer szembe, bőrre, nyálkahártyára kerül, szakszerű elsősegélyre van szükség.
A megfelelő takarítás egy munka-és időigényes feladat: a munkát úgy kell szervezni, hogy a lehető legkevesebben tartózkodjanak a területen. A különböző szerek hatóidejét a hatékonyság érdekében gondosan be kell tartani, majd gondos lemosásnak, szellőztetésnek kell következnie. A kellemetlenségek miatt sokan nem, vagy a szükségesnél ritkábban rendelnek el teljes fertőtlenítést.
Egy gyorsabb alternatíva
A dezinficiáló takarítás ma már fejlett technikával is megoldható. A mikrocsepp technológiás fertőtlenítésnek számos előnye van. A fertőtlenítő (gomba, vírus, baktériumölő) szert egy hidegködképző készülék segítségével, porszerű cseppenként juttatják a helyiség légterébe. Itt a légáramlás továbbjuttatja a „ködöt” a nehezen elérhető helyekre. Ezek után már csak a megfelelő hatóidőt kell kivárni, szellőztetés után pedig újra használni lehet a helyiséget.
A technika szinte minden környezetben alkalmazható, mert a hideg köd nagyon kis mennyiségben, de hatékonyan juttatja el a szert a legkisebb résekbe, felületekre is. A klóros tisztítószerek a textíliák elszíneződését, egyes anyagok roncsolódását okozhatják. A mikrocsepp technológia ezzel szemben annyira kevés anyagot juttat ki hatékonyan, hogy ilyen hatásokkal alig kell számolni.
A munka kiegészíthető kézi permetezéssel is. Az erősen fertőzött területeken, kültérben vagy ott, ahol a felület jól állja a nedvességet, ez szintén egy hatékony és erőteljes technika.
A hidegködös hídképző fertőtlenítést szakember végezheti. A munka során a helyiséget ki kell üríteni és amennyire lehetséges, érdemes a felületeket előzetesen is megtisztítani. Ezek után lehet a ködöt a helyiség levegőjébe engedni. A szer már itt dolgozni kezd, tehát nem csak a felületeket, de a helyiség levegőjét is megtisztítja.
A kevésbé szennyezett területeken, például egy kisebb irodai ügyfélterében akár már 15 perc hatóidő után is meg lehet kezdeni a szellőztetést, így hamarosan vissza lehet térni a normál működéshez.
A technika egyetlen hátránya, hogy a levegőbe jutó nedvesség a precíz elektronikus berendezések, kapcsolótáblák környezetében mikró áramszüneteket, zárlatokat okozhat, a modern érintésvédelemmel ellátott gépek azonban legtöbbször elviselik ezt a terhelést. A köd kijuttatása nagyon hatékony, így akár nagy területeket is gondosan megtisztíthatunk a segítségével.
A módszer akár élelmiszerekkel érintkező berendezések fertőtlenítésére is használható. Megfelelő, ivóvíz minőségű vízzel végzett öblítés után ezeket a gépeket is újra üzembe lehet állítani. A gépet rendelőkben, kórházakban, gyermekintézményekben is használják, gyors és biztonságos eredményt ad.
A megfelelő gyakorisággal végzett, alapos fertőtlenítő takarítás nem csak a koronavírus terjedésének megfékezésében segít. Számos más súlyos betegséget is megelőzhetünk a segítségével. A gyors munka miatt a fertőtlenítés költséghatékony és tulajdonképpen megtérülő befektetés.
Munkavédelemmel foglalkozó cégként szívesen vállaljuk takarítás gyakoriságának meghatározásához szükséges kockázatbecslést és a fertőtlenítő munkálatok megszervezését, biztosítását is. Tisztasági kérdésekben is forduljon hozzánk bizalommal!
Ajánlatkérés: https://trinti.hu/kapcsolat/
Jó egészséget kívánunk!