Elsősegély: ki, mikor, mit és hogyan?
Elsősegély: ki, mikor, mit és hogyan?
A napsütés és a jó idő nem csak a vidámság, de a balesetek időszaka is. Sok üzemben, iparágban előtérbe kerülnek az intenzívebb munkák. A földeken, rendezvényeken sokszor tapasztalatlanabb, alkalmi csapatok dolgoznak. Gyakran nem elég, ha egyszerűen csak vigyázunk egymásra. Arra is szükség van, hogy valaki tudja, mi a teendő, ha megtörtént a baj.
Tévhitek az elsősegélyről
A Baywatch és a Vészhelyzet sorozatok óta nem ritkán téves kép él a fejekben. Az elsősegélynyújtó szülést vezet le, kiszedi a lövedéket egy csavarkulccsal és szükség esetén gégemetszést végez… Szerencsére nem!
Az elsősegélynyújtás mindenkinek kötelessége, de csak azon a szinten, amit a lehetőségei, képzettsége, helyzete megengednek. Segíteni tehát kell – de ez sokszor kimerül abban, hogy mentőt hívunk és némi gézlapot szorítunk a sebre. A múzeumokban, régi tankönyvekben sok képet látni szinte kórházra emlékeztető elsősegély-állomásokat. Erre azonban a modern betegszállítás és a korszerű munkavédelem miatt legtöbbször nincs szükség. Az a fontos, hogy gyorsan és hatékonyan tudjunk beavatkozni akkor, amikor sok múlik ezen.
Mennyi és milyen elsősegély csomagra van szükség?
A 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet ad némi támpontot arról, milyen munkavédelmi eszközök szükségesek az adott munkahelyre. Pontos listát az eszközökről azonban nem ad, ez pedig nem véletlen. Az igények minden esetben mások.
A megfelelő felszerelések összeállításához érdemes szakember segítségét kérni. A munkavédelmi szakértő is, de egy gyakorlott mentőtiszt vagy a gyógyszerész is meg tudja határozni, milyen speciális felszerelésre lehet szükségünk.
Létezik azonban ökölszabály, amely alapján nagyjából meghatározhatjuk a szükséges felszerelés mennyiségét:
- Figyelembe kell venni a dolgozók létszámát,
- és az adott munkavégzésre jellemző speciális sérüléseket (égés, vágás, vegyi sérülések.)
Általános célokra a munkahelyi elsősegély dobozok alkalmazhatók. Ezeknek meg kell felelnie MSZ 13553 szabványnak. A dobozokat római számmal jelölik, aszerint, hogy hány személy ellátására alkalmasak.
Jó tudni:
- Az adott munkahelyen nem csak a dolgozók létszáma számít. Érdemes abból kiindulni, hányan lehetnek az adott területen maximum. Egy üzletben a vásárlók ellátására is készülni kell például.
- Számoljunk azzal is, hogy az elsősegély felszerelés mennyire elérhető! Érdemes a munkaterület több pontjára elosztani a mennyiséget.
- Apróbb eszközökből, például sebfertőtlenítőből és ragtapaszból érdemes plusz készletet tartani, hogy ehhez ne kelljen a mentőládát megbontani.
- Az elsősegély dobozokban található kötszerek, orvostechnikai eszközök szavatossága véges. Mindig ellenőrizzük a lejáratukat!
Mikor kötelező a defibrillátor?
Magyarországon az összes halálozás nagyjából fele valamilyen szív- és érrendszeri betegségre vezethető vissza. Amikor hirtelen szívmegállás történik, nagyon sok múlik a gyors beavatkozáson. Az automata defibrillátorok ebben, de nem csak ebben segítenek.
Ezek az eszközök nagyon praktikusak, hiszen szinte maguktól teszik a dolgukat. Egyre több nagy forgalmú helyen, irodában találkozhatunk telepített készülékkel. Egyelőre azonban nincs olyan előírás, amelyik szerint kötelezően gépet kell biztosítani a munkahelyen.
Hány elsősegélynyújtó kell egy munkahelyre?
Erre a kérdésre nehéz egyenes választ adni. A jogszabály csak arról rendelkezik, hogy munkavégzés során “megfelelő számban” kell jelen lennie képzett elsősegélynyújtóknak. A törvényben azonban nincs konkrét szám, sőt, azt sem foglalják össze sehol, pontosan milyen képzettséggel kell rendelkeznie ezeknek az embereknek.
Ha a nemzetközi ajánlásokat vesszük alapul, alacsony kockázatú munkahelyeken általában 50 munkavállalónként 1, magasabb kockázatú helyeken pedig 25 személyenként 1 fő elsősegélynyújtó jelenléte indokolt.
Az elsősegélynyújtók kijelölése több okból is fontos. Jó, ha baj esetén van, aki kézben tudja tartani a teendőket, megelőzi a pánik kialakulását. Ő az, aki felügyelni tudja a segélynyújtás folyamatát, a mentőhívást, az üzemorvos értesítését. Szükség esetén pedig valóban be tud avatkozni és segít stabilizálni a sérült vagy a beteg személy állapotát.
A munkahelyi baleset esetén fontos teendőkről itt írtunk bővebben.
Miért éri meg az elsősegély tanfolyam?
Sajnos a jogosítványszerzéshez kötelező elsősegély vizsga nem elég ahhoz, hogy valaki igazán hatékony munkahelyi elsősegélynyújtó legyen. Minden munkaterületnek, helyzetnek megvannak a maga sajátosságai, amelyekkel nem árt tisztában lenni. Míg az autó-balesetek esetén törésekkel, zúzódásokkal találkozunk, hegesztésnél az égési sérülések, takarításánál a különböző mérgezések lehetnek gyakoribbak.
Érdemes a munkavállalók felkészítését szakavatott cégre bízni. Egy tapasztalt, munkavédelemmel foglalkozó cég sokszor az életből hozott példákon keresztül tudja megmutatni, hogyan előzhető meg és kezelhető a baj. A szakemberek gyakran olyan veszélyeket is felismernek, amelyekkel más elsőre nem számolna. Ha ezekre is megfelelően tudunk reagálni, akkor az a nehéz helyzetekben magát az életet is jelentheti.