Flex, sarokcsiszoló, gyorsdaraboló- a forgótárcsás gépek biztonságos használata 1. rész
Flex, sarokcsiszoló, gyorsdaraboló – a forgótárcsás gépek biztonságos használata 1. rész
A “sikítós vágó”, flex, vagy sarokcsiszoló előbb-utóbb minden háztartásban hasznos darabbá válik A nagyobb, ipari méretű gépeket számos műhelyben és építkezésen használják, a motoros, forgótárcsás vágókkal pedig már a legkomolyabb munkák is kivitelezhetőek. A gépek egyre jobban fejlődnek, így szerencsére a használatuk is egyre biztonságosabb. Az odafigyelést és a fegyelmet azonban egyetlen technikai újítás sem tudja pótolni.
A háztartástól a nehéziparig
A forgótárcsás csiszoló és daraboló gépek között, használatukat tekintve tulajdonképpen nincsen nagy különbség: a vágás egy magas fordulatszámú korong segítségével történik. A nagyobb eltérést a gépek mérete adja. Az “egykezes” sarokcsiszolók a leghétköznapibb garázsoknak és hobbi műhelyeknek is praktikus tartozékai. A nagyobb, motoros forgótárcsás darabolókkal viszont egészen nagy munkák: betonvágás, fém darabolás is kivitelezhetők.
Az “otthoni” gépeket és az ipari, motoros darabolókat nem szabad egy kalap alá venni. Míg a kisebb gépeket felhasználóbarátra és a lehető legbiztonságosabbra igyekeznek tervezni, a nagyobb berendezések használatához már elengedhetetlen a képzettség és a megfelelő típusismeret. A használatuknak azonban számos közös vonása van, így érdemes az ilyen gépek biztonsági szabályaival egyszerre foglalkozni.
Mit kell tudni a sarokcsiszolóról?
A sarokcsiszolóra a hétköznapokban csak “flex” vagy “sikítós vágó” néven szoktunk hivatkozni, előbbi az eredeti gyártó márkanevének maradványa, utóbbi a berendezés hangjára utal. A “sarok” elnevezést a gépek azért kapták, mert a meghajtó motor és a szerszám tengelysíkja az úgynevezett elektromos fordítás miatt ezeknél a gépeknél 90 fokban megtörik.
Az elektromos sarokcsiszolókhoz ma már a legkülönbözőbb méretű tárcsák kapcsolódhatnak. 125 mm átmérőjű tárcsaméretig és 1500 W teljesítményig többnyire “egykezes”, efölött “kétkezes” gépekről beszélhetünk.
Akkora gépet válasszunk, amelyik biztosan alkalmas az általunk elvégezni kívánt feladatra!
A munka megkezdése előtt, de tulajdonképpen már a gép kiválasztásánál is három nagyon fontos szempontot érdemes figyelembe venni:
- Akkora gépet válasszunk, amelyik alkalmas az általunk választott munka elvégzésére. Kis teljesítményű gépet már pár ezer forintért vásárolhatunk, ezeknél viszont gyakori probléma, hogy hosszabb használat során túlmelegednek, meghibásodnak.
- Válasszunk biztonságos gépet! Az olcsóbb és drágább gépek között sokszor nem is a teljesítmény a legnagyobb különbség, hanem a különböző biztonsági megoldások. Íme néhány fontos apróság, amelyik döntő lehet:
- Fordulatszám-szabályozás: Sok gép fordulatszáma szabályozható és léteznek olyan berendezések is, amelyek lassan pörögnek fel és érik el a teljes fordulatot. Ez azért jó választás, mert ha a gép véletlenül leveri a biztosítékot és a motor kikapcsol, könnyű elejteni az imént még 800-1000 fordulaton pörgő gépet. Plusz érv a fordulatszám szabályozás mellett, hogy ezeket az eszközöket sokszor polírozáshoz is használni lehet.
- Hűtés és porvédelem: Minél jobb egy gép hűtése és minél nagyobb figyelmet fordítottak a por szűrésére, annál hosszabb lehet az üzemidő és az élettartam. Ezzel együtt pedig a használat is biztonságosabb.
- A burkolat és a gép tömege, kialakítása: Az alacsonyabb tömegű gépekkel sokan könnyebben és precízebben dolgoznak, mint a nehezebb szerszámmal. A pótmarkolat megléte az egykezes gépeknél is legyen elvárás! Az igényes kialakítást jelzi, ha a gép felfelé fordítva megáll a hátán és nem billen oldalra, vagyis a korong nem éri el a földet.
Hogyan dolgozzunk a sarokcsiszolóval?
A sarokcsiszolóval végzett munka egyik legfontosabb szabálya, hogy csak ép és biztonságos gépet használjunk. Tilos a védő burkolatokat eltávolítani! A törött, sérült burkolatot a szakszervizekben sok esetben tudják cserélni vagy biztonságosan javítani. A ragasztó és szigetelő-szalag már csak a hőképződés miatt sem jó megoldás.
Csak ép, biztonságos szerszámot használjunk!
Ügyeljünk arra is, hogy a sarokcsiszoló induláskor viszonylag nagy mennyiségű áramot vesz fel, ez pedig könnyen leverheti a biztosítékot! Mindig biztonságos hálózatra csatlakoztassunk és biztonságos dugaljat használjunk! Figyeljünk rá, hogy a kábel ne kerüljön a korong útjába! A gyártó biztonsági utasításait mindig szem előtt kell tartani, a gépet pedig csak az előírásoknak megfelelően szabad üzemeltetni.
Lehetőleg ne használjuk a gépet elektromos, hidraulikus, pneumatikus vagy gázvezetékek közelében, ahol véletlenül belevághatunk ezekbe! A munkaterületet mindig tisztítsuk meg a munkavégzés előtt!
Viseljünk megfelelő védőfelszerelést, és lehetőleg ne dolgozzunk elhagyott helyen, egyedül! Baj esetén fontos a gyors beavatkozás, így jó, ha van a környéken olyan, aki a segítségünkre tud sietni.
Ha üzemzavart tapasztalunk, vagy a korong megcsúszik, megakad, mindig ellenőrizzük a gépet és a korongot is! Nagyon fontos, meggyőződni róla, hogy az előírásoknak és az anyagminőségnek megfelelő eszközökkel dolgozunk-e.
Folytatás következik a jövő héten.
Addig is balesetmentes munkát kívánunk!