Vakációt, de ne kétévit! – Hogyan lehetnek biztonságosak a gyerektáborok?
Vakációt, de ne kétévit! – Hogyan lehetnek biztonságosak a gyerektáborok?
A gyerekeknek a nyári szünet hatalmas megkönnyebbülés, a szülőknek viszont sokszor fejfájást okoz, hogyan oldják meg a gyerekek felügyeletét a két és fél hónapnyi szabadság alatt. A gyerektáborok népszerűsége ezért töretlen – csakhogy Magyarországon a táborhelyek és a szervezés egy része is a régi úttörőtáborok színvonalán maradt. Ez viszont egyre több problémát okoz. Lássuk, hogyan léphetünk át ezeken, hogy a táborozás tényleg örömteli és életre szóló élmény maradjon.
BÁRKI szervezhet tábort – Jól van ez így?
A gyerekek nyári táboroztatása nem csak luxus, de szükséglet is. Számos család nem tudja másképpen megoldani a gyermekek felügyeletét, mint hogy “ottalvós” vagy napközis táborba küldi a fiatalokat. A táboroknak fontos egészségügyi, mentálhigiénés és szociális szerepe is lehet – azon túl persze, hogy még a legegyszerűbb körülmények között szervezett programsorozat is életre szóló élményeket nyújthat.
Magyarországon jelenleg bárki szervezhet tábort, amennyiben a kiválasztott táborhely megfelel a jogszabályoknak. A táborvezetőnek nincs szüksége pedagógiai végzettségre vagy bármilyen plusz képzésre. Ha a pénzkezeléssel kapcsolatos szabályokat és az alapvető, táborokra vonatkozó előírásokat betartják, szinte bárki dönthet úgy, hogy a szárnya alá veszi az érdeklődő gyerekeket.
Ez a fajta szabadság egyfelől pozitív: a sportegyesületek, klubok, szakkörök vezetői nagyobb kötöttség és költséges extrák nélkül biztosíthatják például az egész évben rájuk bízott gyerekek nyári programját. Lelkes szülők, közösségszervezők, szociális munkások gondoskodhatnak a kicsik felügyeletéről. Művészek, könyvtárosok, természetjárók, tudósok szervezhetnek akár szakmai programot. Cégek vállalhatják magukra a szervezési feladatokat, diák és alumni közösségek gondoskodhatnak legálisan a saját utánpótlásukról.
A szabadságnak azonban ára is van. A gyerektáborokra rengeteg panasz érkezik. Sok szülő panaszkodik arra: a gyerekek unatkoztak, nem voltak megfelelő felügyelet alatt, esetleg extra fizetséget vártak tőlük bizonyos programokért vagy szolgáltatásokért.
Ha tehát táborozni engedjük a gyermekünket, esetleg a munkahelyen szeretnék ilyen módon megoldani a kicsik felügyeletét, érdemes alaposan utánanézni annak, kik a szervezők. Az interneten ma már rengeteg táborkereső és -értékelő oldal található. Az itt lévő visszajelzések általában jó támpontot adnak.
Mégis, mekkora a szabadság?
A tábor csodálatos élmény lehet, függetlenül attól, hogy a vezetője rendelkezik-e komolyabb végzettséggel vagy sem. Bár az ilyen téren tapasztalható szabadság egy kicsit visszás érzetet kelthet, igenis van értelme ekkora mozgásteret adni a táborszervezésben. Ezek az alkalmak remek lehetőséget teremtenek arra, hogy a gyerekek ne csak pedagógusok, gyógypedagógusok szempontjait, módszereit ismerjék meg, hanem esetleg más felnőttek, más területen mozgó szakemberek munkáját, nézeteit is megismerjék.
Természetesen egyáltalán nem mindegy, hogy ki tartja a tábort és hogy milyen tapasztalattal, személyiségjegyekkel rendelkezik az illető. A piac és a közösség azonban viszonylag jól szabályozni tudja, kire hagyhatjuk rá a gyermeket. Egyre több szervezet képez táborvezetőket, saját, komolyan felkészített önkéntes táboroztatókat. Sokan osztják meg a tudásokat a táborvezetésről és a gyerekekkel, fiatalokkal végzett munkáról. Így azok az emberek, akik kellően elkötelezettek a táborvezetés iránt, akár egészen speciális ismeretekhez is juthatnak.
Ami a táborozásnál igazán nagy veszélyeket hordozhat, az többnyire maga a környezet. Ezen a téren viszont a szabályozás sokkal szigorúbb.
A gyerektáborok létesítésének és szervezésének minimum követelményeit a 12/1991. (V. 18.) NM rendelet tartalmazza. Ez a rendelet gyakorlatilag minden táborra kiterjed, akár üzleti célú, akár szociális alapon szervezett táboroztatásról van szó.
Bármilyen táborról legyen is szó, a szervezés tényét 6 héttel a tábornyitás előtt be kell jelenteni az illetékes kormányhivatalnak. Táboroztatni csak olyan helyszínen lehet, amelyik megfelel a rendeletben előírt követelményeknek. Még napközis tábor esetén is szükség van például megfelelő mennyiségű mosdó, vízvételi lehetőség, tisztálkodási lehetőség biztosítására.
A rendelet itt is viszonylagos szabadságot biztosít, az előírások azonban meglehetősen életszerűek. A vándortáboroktól például nem várja el, hogy a gyerekeket teljesen “civilizált” körülmények között szállásolják el, a szervezőknek elég min. 3 naponta melegvizes tusolási lehetőséget biztosítani – ha a cél éppen a “nomád” körülmények megtapasztalása, attól a tábor még nem lesz illegális vagy szakszerűtlen.
Az előírásnak megfelel, az elvárásoknak nem biztos
A konyhákra már szigorúbb előírások vonatkoznak. Még a kisebb sátortáborok konyháinak is minimum vászontetősnek kell lennie. Az élelmiszert kötelező biztonságosan, hűtve tárolni – vagy csak olyan étellel dolgozni, amelyik azonnal, frissen készül. Az étel készítőjének, a főzés irányítójának megfelelő vizsgával kell rendelkeznie.
A táborhely üzemeltetőinek kötelező gondoskodnia a megfelelő takarításról, illetve az ágyneműk, matracok tisztításáról. A nagyobb táborhelyeknek kötelezően közművesítettnek kell lennie. A táborban – létszámtól függetlenül – képzett elsősegélynyújtónak kell tartózkodnia, bizonyos gyerekszám felett pedig szeparált gyengélkedőt kell biztosítani az esetleges beteg vagy sérült kicsik számára.
2012-től a táboroknak már nem kötelező orvosi igazolást kérnie arról, hogy a gyermek nem fertőző beteg. Elég, ha erről a szülő gondoskodik. Ezt a nyilatkozatot a tábor helyszínén kell tartani. A kicsiknek az érkezéskor alapvető tűz- és munkavédelmi oktatásban kell részesülnie, illetve őket is tájékoztatni kell róla, hol kaphatnak legközelebb szakszerű orvosi segítséget.
Ha vannak szabályok, mi baj lehet?
A gyerektáborokkal szembeni biztonsági követelmények sok gondot megelőznek, de a jogszabály betartása korántsem jelenti, hogy nem történhet nagy baj. Emiatt elengedhetetlen pár nagyon fontos baleset- és egészségvédelmi kérdés tisztázása.
Magyarországon az egyik legnagyobb problémát az okozza, hogy rengeteg a rosszabb állapotban lévő vagy korszerűtlen táborhely. A táborok egy része régi, ideiglenesen felhúzott, könnyűszerkezetes épületekben, például faházakban üzemel. Alapos karbantartással és modernizálással ezeket a táborhelyeket is kényelmessé és igényessé lehet tenni – de figyelembe kell venni, hogy a régi épületek nem teljesen képesek kiszolgálni a modern kor igényeit.
Amikor a régi táborhelyeket tervezték, az embereknek még sokkal kevesebb elektronikus eszköz állt a rendelkezésére, ma viszont a készülékek és az igények is mások. Egy-egy mozgalmas nap után gyakran minden táborlakó egyszerre szeretné a mobiltelefonját, fényképezőgép-akkumulátorát tölteni, ehhez sokan bizonytalan eredetű elosztókat, hosszabbítókat használnak.
A táborhelyek hálózatának régebben legfeljebb néhány hajszárítóval kellett megküzdenie. Ma már ennek sokszorosa az igény és az sem ritka, hogy a vendégek vízforralóval, kávéfőzővel, mikrosütővel érkeznek – ezt pedig, a szálláshely jellegéből adódóan sokszor lehetetlen kezelni. A táborhely előkészítésekor érdemes ezt a szempontot figyelembe venni. Jó ötlet szabályozni a villamos készülékek használatát (a komolyabb eszközök, pl. saját vízmelegítő beüzemelését számos szempont miatt érdemes tiltani). Segítség lehet például, ha a tábor területén, biztonságos helyen, megfelelő, bevizsgált eszközökkel töltési pontot alakítunk ki – így a szobák (sokszor egyetlen) konnektoránál nem alakul ki ellenőrizhetetlen hosszabbító-hálózat.
Az ételmérgezés a legnagyobb veszély?
Néhány évvel ezelőtt hatalmas port kavartak a nyári táborok élelmiszerbiztonsági hiányosságaiból következő, fájdalmas esetek – például a Balatonakali táborhelyen történt tömeges ételmérgezés. Az ilyen problémák nagyon súlyos következményekkel járhatnak: a táborok sokszor a lakott területektől távol működnek, a gyerekeket nehéz biztonságos körülmények között szállítani. A tömeges fertőzés megterheli az egészségügy rendszert, nehézkes biztosítani, hogy a bajba jutott kicsik azonnali segítséget kapjanak.
A táborokra vonatkozó higiénés előírások azóta sokat szigorodtak, így a konyha hibájából bekövetkező esetek száma is csökkent. A tömeges fertőzések azonban továbbra is kockázatot jelentenek. Ezek kivédésére érdemes néhány egyszerű szabályt bevezetni:
- Csak biztonságos helyről származó, ellenőrzött ételt fogyasszunk és kínáljunk fel. Ha a helyszínen – például vándortáborban – főzünk, alkalmazzunk olyan konyhatechnikai eljárásokat, amelyekkel biztosítható az élelmiszer fertőzésmentesítése – például csak hámozott, főtt zöldséget készítsünk!
- Figyeljünk a tisztaságra! Ellenőrizzük, hogy a táborlakók és -vezetők tiszta kézzel érkeznek-e az étkezőbe. Segíthet, ha először nem az étkezőbe, hanem a mosdókhoz vonulunk, illetve, ha a kritikus pillanatokban kézfertőtlenítőt biztosítunk.
- Jelöljünk ki étkezőhelyet és ismertessük a tisztasági szabályokat! Ha kell, segítsük a mosogatást és ellenőrizzük annak minőségét!
- A főzéshez csak ellenőrizhető forrásból származó (pl. palackos) vizet használjunk. Ha bizonytalanok vagyunk a vízminőségben, minden vizet forraljunk fel használat előtt – akkor is, ha csak mosogatni, takarítani szeretnénk!
A táborhelyre való megérkezéskor érdemes leellenőrizni a táborlakók otthonról hozott “készleteit”. Az útra csomagolt szendvicsek, sütemények a tábor 3. napján már szinte biztosan nem fogyaszthatók. Természetes igény, ha a gyerekek a főétkezéseken kívül is szeretnének élelmiszert, édességet fogyasztani. Élelmiszerbiztonsági okokból az ilyen vásárlást is érdemes szabályokhoz kötni.
Ha a táborban nincs büfé, a szervezők is készülhetnek ilyennel. Segíthet, ha listát íratunk a gyerekekkel és ez alapján a felnőttek vásárolnak – így elkerülhető, hogy valaki gyorsan romló terméket szerezzen be.
Táborozáskor külön figyelmet igényelnek az ételallergiás vagy más miatt speciális diétát folytató gyerekek. A tábor szervezésekor az ő igényeiket kulcsfontosságú figyelembe venni. Ha súlyos allergiás gyermek is táborozik velünk, érdemes nagyon szigorúan állni az étkezésekhez. Ügyeljünk rá, hogy a tábor területére csak ismert összetevőjű élelmiszer kerülhessen – otthoni szendvics, sütemény ne! Ha szükséges, tiltsuk meg azt is, hogy a gyerekek más egyebet is vásároljanak, mint amit a vezetőség engedélyez. A gyerekeknek nem kötelességük mérlegelni, hogy a mogyorót csak “nyomokban” tartalmazó élelmiszer kiválthat-e pl. allergiás reakciót.
Tömeges megbetegedést nem csak az étel okozhat – a fertőző betegségek is megkeseríthetik a táborozók életét. Ha valakin betegség tüneteit észleljük, gondoskodjunk az elkülönítésről!
Élet a táborban
Hogy a nyári táboroztatás miért munkavédelmi kérdés? Mert a szabályok, amelyekkel a táborlakók és vezetők biztonsága garantálható, nagyon hasonlítanak a munkahelyi szabályozásokhoz. Bár az előírások jóval kevésbé szigorúak, nem árt a táborban is folytatni azokat a jó gyakorlatokat, amelyeket megszokhattunk.
A jól előkészített tábor kalandos, de biztonságos
Íme néhány ezek közül:
- Szervezőként készítsünk menekülési- és mentési tervet. Tábornyitás előtt próbáljuk el a különböző forgatókönyveket!
- Tartsunk tűz- és munkavédelmi oktatást a táborban! A szervezőkkel és a résztvevőkkel és beszéljük át, kinek mi a felelőssége a biztonság érdekében.
- Jelöljük ki pontosan a felelősségi köröket! Beszéljük át, hogyan és ki hívhat mentőt vagy használhatja a porral oltót – így baj esetén senki nem fél cselekedni.
- Vezessünk jelenléti íveket, tartsunk rendszeresen létszámellenőrzést! Kövessük, ki tartózkodik a tábor területén! Menekítés esetén fontos lehet tudni, kell-e valakit keresni a területen!
- Ügyeljünk a vezetőség és a táborozók viszonyára, figyeljünk a különböző csoportok dinamikájára! A pszichoszociális tényezők is számítanak!
A táborozás és táboroztatás az egyik legösszetettebb feladat. Nem csak a szállásadás és gyermekfelügyelet írott és íratlan szabályait fontos betartani. Ismerni kell például a strandok, a különböző rendezvények vagy a vihar és villámvédelem követelményeit is. Ügyelni kell a nyári forróságra, az élelmiszerbiztonsági szabályokra, a biológiai veszélyek és környezeti tényezők hatásaira. Ha viszont józan ésszel és figyelmesen dolgozunk, a tábor az egyik legszebb és leghasznosabb, maradandó élmény lehet.
Táborozni és tábort vezetni is csapatmunka. Munkavédelmi cégként úgy látjuk, a fiatalok felelős szemléletét az ilyen programok is segítenek megalapozni. Bármilyen egyszerű is legyen a helyzet, a biztonságot már csak azért sem szabad félvállról venni, mert a cselekedeteink a következő generáció számára is példát jelentenek. Tapasztalt szakembereink szívesen segítenek tehát ilyen helyzetben is. Hiszen a ma gyerekeinek öröme befektetés a jövő felnőttjeinek pályájába.
Kellemes nyarat kívánunk!
rtani. Ismerni kell például a strandok, a különböző rendezvények vagy a vihar és villámvédelem követelményeit is. Ügyelni kell a nyári forróságra, az élelmiszerbiztonsági szabályokra, a biológiai veszélyek és környezeti tényezők hatásaira. Ha viszont józan ésszel és figyelmesen dolgozunk, a tábor az egyik legszebb és leghasznosabb, maradandó élmény lehet.
Táborozni és tábort vezetni is csapatmunka. Munkavédelmi cégként úgy látjuk, a fiatalok felelős szemléletét az ilyen programok is segítenek megalapozni. Bármilyen egyszerű is legyen a helyzet, a biztonságot már csak azért sem szabad félvállról venni, mert a cselekedeteink a következő generáció számára is példát jelentenek. Tapasztalt szakembereink szívesen segítenek tehát ilyen helyzetben is. Hiszen a ma gyerekeinek öröme befektetés a jövő felnőttjeinek pályájába.
Kellemes nyarat kívánunk!