Elfelejtett biztonsági szabályok: így dolgozzunk motoros fűrésszel!
Elfelejtett biztonsági szabályok: így dolgozzunk a motoros fűrésszel!
A nyár a kertészeti munkák egyik csúcsidőszaka. A motoros fűrész vagy láncfűrész ilyenkor egy nagyon hatékony eszköz – viszont sokan nyúlnak hozzá megfelelő képzettség vagy gyakorlat nélkül. Sajnos ebben az időszakban évről évre előfordulnak nagyon komoly balesetek. Érdemes tehát megszerezni és felfrissíteni az ismereteket. Lássuk, hogyan lehet biztonságosan dolgozni a motoros fűrésszel!
Ki dolgozhat láncfűrésszel?
Motoros fűrészt bárki használhat, aki összeszedte a bátorságát és megfelelően felkészült a műveletre. Munkát végezni azonban csak a megfelelő gépkezelői jogosítvány, “zöld könyv” birtokában lehet, erről a 83/2003. (VII. 16.) FVM rendelet a mezőgazdasági és erdészeti gépkezelői jogosítvány bevezetéséről és kiadásának szabályairól ad útmutatást.
A gépkezelői jogosítvány megléte azonban még nem jelenti, hogy a tulajdonosa minden helyzetben és minden célra, minden típusú és márkájú motoros fűrészt alkalmazni tud. Érdemes tehát tapasztaltabbaktól tanulni, illetve rendszeresen felfrissíteni a tudást. Munkavédelmi cégként ebben szívesen nyújtunk támogatást.
Oktatásaink során nem csak a szerszám és a védőfelszerelések használatát mutatjuk be. Megtanítjuk többek között azt is, hogyan kell mozogni a munkaterületen és milyen általános szabályok mentén érdemes megszervezni magát a munkavégzést.
Hogyan érdemes előkészíteni a munkát?
Mint minden berendezés esetén, a láncfűrésszel végzett munka során is sok múlik azon, mennyire gondosan készültünk elő és hogyan biztosítottuk a munkaterületet. Gondoljuk át a következőket:
- Senki ne dolgozzon láncfűrésszel egyedül! Bár a zsúfolt munkaterület sem jó, érdemes úgy elvégezni a feladatot, hogy az egy helyen dolgozók maximum hallótávolságban legyenek egymástól.
- A motoros fűrészek működés közben mérgező gázokat termelhetnek. Ezek sokszor színtelen, szagtalan anyagok – éppen ezért csak szabad térben, legfeljebb nagyon jól szellőző, lehetőleg erre a célra kialakított teremben dolgozzunk ezzel az eszközzel.
- Fadöntéskor, a terep előkészítésekor mindig figyelembe kell venni a szélirányt és más időjárási körülményeket.
- A fűrész egyes alkatrészei a munkavégzés során nagyon felmelegedhetnek. Ez könnyen az üzemanyag, a száraz aljnövényzet vagy a fűrészpor begyulladásához vezethet.
- A láncfűrész hangos. Jó, ha a csapat tagjai látható jelzéseket dolgoznak ki a kommunikációhoz. Kézjelekkel például azt is könnyen figyelmeztetni lehet, aki éppen nem hallja a kiáltást.
- Fák hántásánál a friss kéreg alattomosan csúszós lehet.
Aprításkor sose a földön dolgozzunk! Használjunk rönktámaszt!
A láncfűrésszel magasban dolgozni kiemelten kockázatos. Fontos, hogy ne létrán vagy az ágakon állva, hanem megfelelő emelőben vagy állványon végezzünk munkát. A motoros fűrészt ne emeljük vágáshoz a vállunk magassága fölé.
A megfelelő védőfelszerelés elengedhetetlen
A motoros fűrésszel végzett munka egyáltalán nem veszélytelen, de a megfelelő védőfelszerelés sokat segít a sérülések kivédésében. Ennek érdekében a fűrész használatakor érdemes:
- Megfelelő, átszúrás elleni védelemmel rendelkező lábbelit választani.
- Hosszú szárú és biztonságos, ujjhosszú munkaruházatot viselni
- Gondoskodni a hallásvédelemről.
- A kesztyűnek nem csak a vágástól és horzsolástól, hanem a felmelegedéstől is védenie kell.
- Ügyelni a szemünk védelmére.
A biztonsági védőöltözetnek ma már kifejezetten erdészeti célra fejlesztett modelljei is léteznek. Ha a fűrész véletlenül felhasítja a ruházatot, az anyagból hosszú szálak válnak le, ezek képesek megállítani a lánc forgását, így a fűrész nem hasít a bőrbe, a végtagba.
A biztonsági sisak viselése nem elsősorban a fűrész, hanem a favágáskor zuhanó ágak által okozott sérülések kivédésére alkalmas. A pormaszk viselése a munka során felszabaduló fűrészpor miatt ajánlott.
A fűrész karbantartása
Mint minden eszközt, a motoros fűrészt is minden alkalommal gondosan ellenőrizni kell a munka megkezdése előtt. Sose dolgozzunk hiányos vagy törött burkolatú, szigetelőszalaggal ragasztott fűrésszel. Az egyik legkritikusabb hiba az úgynevezett utánfutási hatás, amikor a gázemeltyű elengedése után a lánc még bizonyos ideig tovább fut. Ennek az ideje legyen minimális!
A gyújtásvezetéknek és a dugasznak tökéletesen tartania kell. Szivárgás miatt a levegő-gáz keverék könnyen berobbanhat. Szintén ügyelni kell erre a veszélyre tankolásnál. Csak hideg motort töltsünk újra, lehetőleg úgy, hogy az üzemanyag ne csepegjen el.
Munka a fűrésszel
Az átvizsgált és biztonságos láncfűrésszel a munka viszonylag kockázatmentes, de van néhány szabály, amit fontos betartani:
- Sose vágjunk több ágat egyszerre!
- Gallyazáskor biztosan állva kell dolgozni. Ne lépjünk fel a fatörzsre ehhez a művelethez!
- Ne vágjunk a lánccsúccsal!
- A talaj közelében sok csemete található. Az aljnövényzet indái és a friss ágak szívósak lehetnek, ezek megakaszthatják a fűrészt.
- A visszacsapódás az egyik legveszélyesebb jelenség. Sose vágjunk ágakat alulról, kerüljük az olyan munkadarabokat, amelyekben valamiért feszültség van!
A különböző modellek jelentősen eltérhetnek egymástól: más a fogásuk, mások a hozzájuk használható kiegészítők és a biztonsági tartozékok is. Pont ezért, minden esetben fontos megismerkedni a gyártó utasításaival – akkor is, ha már régóta dolgozunk hasonló eszközzel.
Gallyazáskor különösen figyelni kell a visszacsapódás elleni védelemre.
Ha már leállítottuk a fűrészt, figyeljünk rá, hogy egyes alkatrészek, például a hangtompító még sokáig forrók maradhatnak. Ne tegyük üzemanyag közelébe vagy gyúlékony közegbe, például a levágott forgács közé.
Ha megfelelő eszközzel, összeszokott csapatban és a biztonsági szabályokat betartva dolgozunk, nagyobb valószínűséggel tudjuk elkerülni a meghibásodásokat és baleseteket. A motoros fűrésszel végzett munka komplex feladat. Szívesen segítünk a biztonságos munkaszervezésben, az oktatásban és a megfelelő védőeszközök kiválasztásában – és természetesen mindig szívesen tanulunk partnereink tapasztalataiból is.
Örömteli, biztonságos munkát kívánunk!