Egy hiba, hat halott – a kocevjei melamin katasztrófa
Egy hiba, hat halott – a kocevjei melamin katasztrófa
2022. május 12-én a szlovéniai Kocevje várost óriási robbanás rázta meg, majd a város felett sűrű, sötét felleg kezdett gomolyogni. 8:30 körül felzúgtak a tűzoltók szirénái. Már ekkor nyilvánvaló volt, hogy hatalmas a baj. A város közelében található vegyi üzemben katasztrófa történt.
Kockázatos anyag
A Melamin gyár közel 200 embernek adott munkát Kocevje városban. A Ljubljanától délkeleti irányban elterülő települést körülbelül 16 ezren lakják és ez a legnagyobb kiterjedésű város az országban.
A gyár lakott területtől távol, de a város közelében áll (a kép illusztráció)
A Melamin nevű vegyi üzem mindig is a kockázatos üzemek közé tartozott. Nevét egy magas nitrogéntartalmú vegyületről kapta, amelyből világszerte rengeteg tárgyat állítanak elő. Alkalmas a porcelánhoz hasonló anyag létrehozására, de használják ragasztóanyagok, állományjavítók és festékek készítéséhez is.
Már önmagában a melamin használata is meglehetősen kockázatos, világszerte több helyen betiltották például a melaminnal készült konyhai eszközök használatát. A porcelánra emlékeztető melaminból ugyanis magas hőmérsékleten, vagy bizonyos, viszonylag gyakori vegyszerek hatására könnyen oldódhatnak ki mérgező anyagok.
A Melamin gyárban a cipőiparban használt anyagok, gyanták, textilipari festékek készültek többek között, de bútoripari termékeket, égéslassítókat és papíripari felszereléseket is gyártottak.
Eltűntnek nyilvánítva
A baleset bekövetkezése után a katasztrófavédelem szinte azonnal beavatkozott. A lakosságot felszólították, hogy zárják be az ajtókat és az ablakokat és ne hagyják el a lakóhelyüket. A szakemberek méréseket végeztek, de ekkor úgy tűnt, a levegőbe nem került olyan mennyiségű szennyezőanyag, amely például a bhopali szerencsétlenséghez hasonló tragédiát okozhatna.
https://www.youtube.com/watch?v=XK780vG5dB8
Videó: Amatőr felvétel a Kocevjei robbanás után
A gyár területén hatalmas lángok pusztítottak. A mentést nehezítette, hogy a jelenlévők hirtelen nem tudták megmondani, hányan tartózkodtak az üzemben. A bent lévők nem mind a gyár közvetlen alkalmazottai voltak. Szerencsére a károk méretéhez képest sokan tudtak épségben elmenekülni. Közvetlenül a baleset után 10 sebesültet szállítottak kórházba, közülük viszont egy ember annyira súlyosan megsérült, hogy a személyazonosságát nem tudták megállapítani.
A gyárban egy külsős cég alkalmazottai is dolgoztak. A munkáltatók kezdetben nem voltak biztosak abban, vajon ők is a tragédia helyszínén tartózkodtak-e. Ezeket a munkásokat sokáig eltűntként tartották számon, de hamar beigazolódott: nagy a baj. Az öt ember egy konténerben ragadt, amelyet az égő anyagok termelte hő miatt egyáltalán nem lehetett megközelíteni. Az öt munkás végül nem élte túl a balesetet. a robbanás és a tűz végül összesen hat áldozatot követelt, a súlyos sebesült a kórházban vesztette életét.
Súlyos mulasztás történt
Viszonylag hamar, már a balesetet követő napokban kiderült, hogy a tragédiát emberi mulasztás okozta. A reggeli szállításnál az egyik tartályt nem a megfelelő anyaggal töltötték fel. A tárolóban található vegyszermaradványok és a frissen beszállított epiklórhidrin heves reakcióba léptek egymással.
A gyár épületében komoly károk keletkeztek. Ezek helyreállításának költségét 36 millió euróra becsülték, de nagy gondot okozott az is, hogy a gyár volt a környék egyik legnagyobb munkáltatója. A kevésbé érintett üzemegységekben igyekeztek gyorsan újraindítani a termelést. A teljes helyreállításhoz az előzetes becslések alapján 18 hónapra lesz szükség. A munkások a tervek szerint legalább fél évig akkor is kapják az alapbérüket, ha nem tudnak munkába állni a gyárban.
Megelőzhető lett volna a baj?
A vizsgálatok egyhangúan azt állapították meg: emberi mulasztás történt. Ezek az esetek általában megelőzhetőek lennének, de ahol az emberi tényező jelen van, ott sosem lehet garantálni, hogy senki nem követ el hibát. A munkavédelem feladata ilyenkor az, hogy a minimálisra csökkentse a hibázás valószínűségét és minimalizálja az esetleges mulasztások következményeit.
A sajóbábonyi TNT robbanás esetében is írtunk róla: a két anyag összekeveréséből adódó problémákat többféleképpen meg lehet előzni:
- Gondos és egyértelmű jelöléseket kell alkalmazni a tárolókon, csöveken.
- El kell kerülni, hogy a tévedés, csere fizikailag lehetséges legyen. (pl. eltérő átmérőjű tartályok alkalmazásával vagy azzal, hogy az “a” anyagot szállító járművek ne kerülhessenek a “b” anyagot tartalmazó tartályok közelébe.)
- Állandóan ellenőrizni kell a töltés, szállítás, betöltés műveleteit és meggyőződni arról, hogy a megfelelő anyaggal dolgozunk.
A gyártásban komoly problémát jelent, hogy a dolgozókon rendszerint nagy a pszichikai nyomás – szeretnének hamar végezni vagy féltik a munkahelyüket. Nem elhanyagolható tényező az sem, hogy a munkájuk egy része monoton. A gyakori ismétlődés miatt a feszült figyelem helyét sokszor a megszokás veszi át.
Életet menthet a színkód a tartályokon
Ezeket a gondokat folyamatos beszélgetéssel, helyes munkaszervezéssel, a feladatok rotálásával szinte teljesen meg lehet szüntetni. A bátorító, nyugodt, inspiráló környezet pedig hosszú távon a termelés javára is válhat.
Érdemes figyelembe venni azt is: a gyárban valószínűleg kölcsönzött munkaerő és külsős cégek, valószínűleg a szállítmányozó vállalkozás emberei is dolgoztak. Ezekben az esetekben fontos tudni: nekik gyakran nehézséget okoz a szabályok betartása, nem feltétlenül rendelkeznek olyan ismeretekkel, amellyel garantálni tudják a saját biztonságukat.
A munkaterületen dolgozó különböző csapatok közötti kommunikáció és a minél pontosabb tájékoztatás, a figyelmeztetések, kiszámítható, bárkinek érthető szabályok ezekben a helyzetekben létfontosságúak. Talán banális, de egy ilyen robbanást akár egy színes matrica használatával is meg lehet előzni.
A megelőzés azonban csak egy fontos lépés. Gondolni kell a károk mérséklésére is. Ennek fontosságát szomorúan illusztrálja a répcelaki robbanás esete, ahol a károk lényegesen kisebbek lehettek volna, ha a baleset nem egy túlzsúfolt üzemben történik. A tragédiák sokszor elkerülhetők, ha:
- a veszélyes anyagokból kizárólag a legszükségesebb mennyiség található egy helyen.
- kizárólag annyian tartózkodnak a helyszínen, amennyien feltétlenül szükségesek.
Bár a Melamin gyárban történt robbanás hat áldozatot követelt, bizonyos értelemben szerencsés esetnek is nevezhető. Hála a modern technikának és a gyors beavatkozásnak, a gyár és személyzete nagyrészt megmenekült. Az ilyen esetek azonban keserűen figyelmeztetnek arra: a korszerű berendezések önmagukban senkinek a biztonságát nem garantálják.
Békét kívánunk az áldozatok családjainak!