1. Leesés elleni védelem: erről nem szabad megfeledkezni!
1. Leesés elleni védelem: erről nem szabad megfeledkezni!
A számítástechnikai megoldások használata ma már minden ágazatban elkerülhetetlen. A mezőgazdasági munkát speciális alkalmazások is segítik, az online marketing segíti a gyártó üzemek értékesítési folyamatát Gyakran látni hibás, elavult vagy rosszul alkalmazott eszközöket – holott egy-egy zuhanás következménye sajnos akár fatális kimenetelű is lehet. Lássuk, mire érdemes figyelni!
A gravitáció mindenkire hat
Általános érvényű szabály, hogy a 2 méter vagy annál nagyobb szintkülönbség esetén már magasban végzett munkáról beszélünk. Bármilyen meglepően is hangzik elsőre, a 10/2016. (IV. 5.) NGM rendelet szerint már 1 méter szintkülönbség esetén is magasban történő munkavégzésnek minősülnek a különböző tevékenységek. Nem csak a 100 centimétert, de a “szintkülönbség” szót is hangsúlyozni kell. Nem csak magasból lehet nagyot esni, hanem mélybe is. Az aknák, járatok, munkagödrök mellett éppen annyira óvatosnak kell lenni, mint a tetőn, vagy az állvány tetején.
Van néhány apró szabály, amit már akkor is érdemes figyelembe venni, ha csak felszaladunk a létrára villanykörtét cserélni.
- A fellépő vagy létra legyen mindig biztonságos! Támasszuk alá, akadályozzuk meg a létrafokok szétcsúszását!
- Viseljünk megfelelő ruházatot! Papucsban, túlságosan lenge, könnyen beakadó öltözetben még a polctöltés is balesetveszélyes.
- Csökkentsük a magasban töltött időt a minimumra! Ha például egy berendezést szeretnénk megjavítani, a munka idejére inkább szereljük le. Ne a létrán egyensúlyozva dolgozzunk, ha nem muszáj!
A leesés elleni védelem szintjei
A magasból eséssel / zuhanással járó baleseteket többféleképpen előzhetjük meg. A munka szervezésénél a következőkre kell figyelni:
- Ha lehet, kerüljük el a magasban történő munkavégzést! Ha a helyzet megengedi, a munkadarabokat szereljük készre biztonságos helyen, és csak az utolsó simításokat végezzük a magasban, vagy a már kiásott munkagödör közelében.
- Ha nem lehet elkerülni, tegyünk meg mindent a leesés elleni védelemért! Ez jelentheti leesésgátló rendszer kiépítését, vagy a műszaki védelem elkészítését is.
- Amennyiben ez valamilyen okból nem lehetséges, akkor csillapítsuk a zuhanást, például szivaccsal, hálóval, speciális ponyvával!
Azt a felületet, amelyen állunk (dolgozunk), munkaszintnek nevezzük. Ennek minél stabilabbnak és biztonságosabbnak kell lennie. Ha rendszeresen kell a magasban dolgozni, a legjobb, ha egy állandó állványzatot építünk ki, korláttal és mellvéddel ellátva. Ha csak ideiglenesen van szükség az emelésre, akkor első lépésként ideiglenes állványzatra, vagy megfelelően rögzített személy-emelőre, kosaras emelőre van szükség.
Előfordulhat, hogy nem lehet másképpen megoldani a munkaterület elérését, csak úgy, hogy áthelyezzük a testsúlyunkat, az egyensúlyunkat. Ilyenkor általában speciális (függesztett) rendszerre van szükség. Ha a mechanikai védelem nem telepíthető, testhevederre, leesésgátlóra van szükség. Ezt a rendszert azonban csak megfelelő képesítéssel szabad használni.
Mi a szerepe a munkavédelmi felülvizsgálatnak a leesésvédelemben?
Minden munkavédelmi eszközt rendszeresen felül kell vizsgálni. A leesésgátló eszközök esetében ez különösen fontos – a munkavégzők élete gyakran szinte szó szerint egy hajszálon, egyetlen kelléken függ. A leesésgátlók, hevederek, kötelek napi ellenőrzést igényelnek, de minden más alkalmatosságot is rendszeresen kötelező szemlézni. Az adminisztráció egy része kiszervezhető, ezzel a cég jelentős terhektől szabadulhat meg.
A magasban történő munkavégzés biztonságos megszervezése nem egyszerű feladat. Ilyenkor nem könnyű eldönteni, mi a legjobb megoldás, vagy mikor van szükség telepített rendszerre és mikor elég az ideiglenes megoldás. A helyzetek felismerésében nagy segítséget jelent, ha egy erre szakosodott vállalkozás szakember gárdája szervezi meg a feladatot.
Ezekben a helyzetekben nem csak a magasban dolgozó munkatársak biztonságára kell figyelni. Fontos, hogy mindenki, aki az adott területen munkát végez, tisztában legyen a szabályokkal. A magaslati munkaállomásról tárgyak zuhanhatnak a lentebbi munkaterületre. Az aknában, munkagödör környékén végzett munka során pedig a földfelszínen kell betartani extra szabályokat a lent dolgozók védelmében.
Az egységes munkavédelmi oktatás és az eszközök rendszeres felülvizsgálata rengeteg nem kívánt eseményt előzhet meg. Ha szakemberre bízzuk a felvilágosítást és az adminisztrációt, értékes, külső nézőpontot kapunk a biztonságos szervezéshez. Ez sokszor nem csak a baleset megelőzésében segít. A megfelelő ütemezés és tervezés rengeteg pénzt is megtakaríthat.