A személyiségi jogok és a mesterséges intelligencia
„Akkor is meztelen vagyok, ha az nem az én testem” – A személyiségi jogok és a mesterséges intelligencia
Éjszaka van, a szobában csak a számítógép képernyője világít. A monitoron egy népszerű énekesnő látható egy nem kevésbé ismert kolléganője társaságában. A helyzet meglehetősen intim. Bár a pózok néha kicsavartak és a szereplők arca furcsán meg-megvillan, a gép előtt ülő fiatalembert ez nem zavarja. Számára ez a látvány izgalmas és csodálatos. Csak fantázia ez, ami nem árt senkinek. Vagy mégis?
A vörös lámpás szürke zóna
Britney Spears és Michael Jackson a Budapest Sportcsarnokban Azariah Gát című számát éneklik. Lehetetlennek hangzik? A virtuális világban nem az. A szoftverek, amelyek képesek életre kelteni ezt a jelenetet gyakorlatilag bárki számára elérhetőek. Az eredmény talán nem lesz tökéletes, de egy ilyen felvétel biztosan generál pár százezer megtekintést, mondjuk a TikTokon.
Ami a sötét szobában történik, az ott is marad? (AI által generált illusztráció)
A különböző filterek és generátorok segítségével ma már tényleg szinte bárki készíthet viszonylag valósághű illúziót. Egy egyszerű program segítségével például bárkivel elénekeltethetjük a kedvenc dalunkat, akitől sikerült hanganyagot szereznünk. Az ilyen, úgynevezett “AI coverek” már szép számmal arattak sikert a közösségi médiában.
A mesterséges intelligencián (AI vagy MI) alapuló programok annál tökéletesebben működnek, minél több adat (például kép- és hangminta) áll rendelkezésre valakiről. Éppen ezért viszonylag könnyű ilyen trükkös “felvételt” készíteni például színészekkel, rádiós műsorvezetőkkel vagy politikusokkal, akikről rengeteg nyilvános adat megtalálható a médiában.
Ha a miniszterelnök a Boci-boci tarkát énekli, az csak ártatlan tréfa, de az AI felhasználói ennél sokkal merészebbek. Némi jutalékért cserébe sok szolgáltató jóval pikánsabb lehetőségeket kínál. Az ő felhasználóik például szinte teljesen szabadon generálhatnak maguknak ágyjeleneteket a kedvenc sztárjaik főszereplésével.
Az erotikus MI videók látszólag senkinek sem ártanak. A jelenetekben a szereplők meztelenek ugyan, de nem valódi testüket, csak egy generált alakot láthatunk. A feleknek nem kellett találkozniuk a valóságban, nem kellett pózolniuk a kamerák előtt, nem kellett megalázniuk magukat, nem voltak kényszerítve sem – de a néző is viszonylag olcsón elégíthette ki a kíváncsiságát. Ez a helyzet látszólag „win-win”.
Más kérdés, hogy a felvételen látható (köz)szereplők vajon mit éreznének, ha tudnák, mi történik a sötét szobákban, látszólag az ő közreműködésükkel. Az ilyen “vörös lámpás” játékok ma még jogilag a legtöbb államban a szürke zónában találhatók. A szoftverek általában nyilvánosan hozzáférhető képeket használnak, így nehéz eldönteni, visszaéltek-e az illető képmásával vagy akár a felvételt készítő fotós jogaival. Vajon az AI által alkotott videó valamilyen szellemi tulajdon másolata, vagy csak parafrázis, rengeteg fotó lapján? Sérülnek-e egy közszereplő személyiségi jogai, ha nem a saját testével “meztelenkedik”? Esetleg zaklatásról vagy közszemérem-sértésről beszélhetünk akkor is, ha a “dolog” nem nyilvánosan történik?
Utolér a bosszú
“Amiről nem tudunk, az nem fáj” – legyinthet az ember a probléma hallatán. Talán nem könnyű elfogadni, ha valaki sajátos célokra használja fel a képeinket, de magánemberként erre kisebb az esély, ráadásul, amíg mindez “otthon a négy fal között” zajlik, valószínűleg lelkileg is kevésbé megterhelő, mintha még a társadalmi stigmákkal is meg kell küzdeni.
Az ismert emberekről bőségesen állnak rendelkezésre felvételek, amelyek segítségével meggyőző “hamisítványokat” lehet alkotni. De a pikáns álvideók áldozatai sokszor nem ők, hanem hétköznapi emberek.
Az intim felvételek közzététele már régóta a szexuális bántalmazás egyik formája. Sokszor a féltékeny szeretők tették közzé a partnerükről készült érzékeny tartalmat, máskor a megszerzett képeket, videókat kalandvágyból terjesztették el az áldozat iskola- vagy munkatársai között.
Korábban az ilyen cselekményekhez elengedhetetlenül szükség volt valamilyen valós anyagra, hogy ezek a tartalmak elkészüljenek. A kellemetlen helyzet ellen viszonylag könnyen lehetett védekezni, például azzal, hogy az ember senkinek, még a legbizalmasabb partnerének sem engedte, hogy bizonyos helyzetekben fotózzon, videózzon.
Saját másolatunkkal szembesülni felkavaró élmény lehet (AI által generált illusztráció)
A mesterséges intelligencia vezérelte programok korában azonban nincs szükség arra, hogy valaki kamerát rejtsen az ágy közelébe. A minőség megkérdőjelezhető lesz ugyan, de megalázó tartalom akár egy középiskolai tablóképből is generálható. Ezt megakadályozni szinte lehetetlen, ráadásul hiába rí le a képsorokról, hogy hamisítványok, ez keveset segít a szégyenérzeten.
Nem a virtuális affér a legnagyobb probléma
Ha személyiségi jogokról van szó, a magánélet és az intimitás jelentik azokat a területeket, ahol az egyén a legsebezhetőbb. A hamisítások azonban nem csak ilyen módon okoznak hatalmas társadalmi károkat.
A technológia ma már lehetővé teszi, hogy bárkiről meggyőző tartalom készülhessen. A szoftverek ma már képesek hitelesen lemásolni az ember hangját, mozdulatait. Az úgynevezett deepfake technológia segítségével megoldható például, hogy a képernyőn megjelenjen, és szélsőséges kijelentést tegyen egy politikus, úgy, hogy az adott jelenet sosem játszódik le, a beszéd sosem hagyja el a száját a valóságban.
Az AI által szinte bárkiről generálható meglepően hiteles videó. Ilyen módon vissza lehet élni tudósok, politikusok, sztárok nyilatkozataival és nevével, minden eddiginél megtévesztőbb álhíreket és bizonytalanságot generálva.
Mi köze mindennek a munkavédelemhez?
Az AI-val való visszaélés leginkább a dolgozók mentális egészségét veszélyezteti. Nem tesz jót a munkahelyi légkörnek, ha valakiről zavarba ejtő álvideók terjednek a kollégák között. Az sem segít, ha a mesterséges intelligencia segítségével hitelesebbnek beállított álhírek bizonytalanságban tartják a kollektívát. Vajon mikor híhetnek a saját szemüknek és fülüknek egy-egy jól sikerült hamisítás után?
A biztonsági kamera felvétele bizalmasabb, mint gondolnánk (AI által generált illusztráció)
Ezekről a problémákról akkor is érdemes beszélni, ha a napi munkának egyébként semmi köze az ilyen technológiához. A digitális tér sajátosságai miatt nem mindenkinek könnyű tájékozódni a veszélyekről. Felnőtt emberek esetében sokszor a munkahely az egyetlen olyan színtér, ahol szervezett körülmények között tanulhatnak, ahol kiszabadulhatnak a környezetük és az algoritmusok által generált információs burkokból.
Az AI technológia azt is megmutatja, hogy a személyes adatokat – és úgy általában minden adatot – sokkal körültekintőbben kell kezelnünk, mint eddig. Az általános adatvédelmi intézkedések mellett rengeteg egyéb tényezőt is alaposan át kell gondolni.
A dolgozók kamerás megfigyelése során például bárkiről rengeteg, jó minőségű felvétel készülhet, amelyek segítségével könnyedén lehet megtévesztő videókat generálni. Hamarosan eljöhet az az időszak, amikor érdemes mérlegelni: készüljön-e felvétel vagy biztonságosabb, ha nem “etetjük” a hamisítókat.
A mesterséges intelligencia segítségével bárkiről könnyedén hamis profil generálható. Ezek sokszor karaktergyilkosságok eszközei lehetnek, hiszen néhány felvétellel és áldokumentummal bárkinek lehet meglehetősen “sáros” digitális lábnyomot készíteni. Máskor a hamisítás a tisztességtelen előnyszerzés eszköze lehet. A kiválasztás előtt álló jelöltek például sokkal szebb digitális identitást készíthetnek maguknak, mint amely valójában jellemzik őket.
A jövőben könnyen előfordulhat, hogy a verseny hamis videókat, nyilatkozatokat terjeszt el, hogy rossz színben tüntesse fel a versenytárs munkaadót a munkavállalók előtt. De megtörténhet az is, hogy egy állásra pályázó jelölt hamis referenciákat gyárt magának vagy mesterségesen generált “mérföldkövekkel” tölti meg az idővonalát a közösségi médiában.
Az AI technológia valószínűleg még nem érte el a fénykorát, de itt az ideje, hogy elkezdjünk felkészülni egy új világ eljövetelére. Bár nehéz pontosan megmondani, hogy mire és hogyan lesznek majd használhatók ezek a megoldások, fontos korán megismerkedi az újításokkal és felkészülni arra: az új technikákkal rengeteg új, nehezen felismerhető akadály is érkezik
Biztonságos munkát kívánunk!