Munkavédelem a vendéglátásban: nehezített pályán
Munkavédelem a vendéglátásban: nehezített pályán
A vendéglátás és az étkeztetés a munkavédelem egyik legösszetettebb területe. A konyha veszélyes üzem: vegyszerek, forróság, csúszásveszély, monoton munka és folyamatos pszichés terhelés jellemzi ezeket a munkahelyeket. Szerencsére fegyelemmel és megfelelő szervezéssel csökkenthetők a kockázatok. A nyári szezon kezdetén essen pár szó a főzés közbeni balesetmegelőzésről!
Nyár a vendéglátásban
A konyha tulajdonképpen egy laboratórium. Ezt nem csak a belvárosi fine dining éttermek híres séfjei tudják megerősíteni. Aki valaha átnézte az ipari konyha biztonsági szabályait, azt fogja látni: legalább annyi előírás segíti a balesetmentes munkavégzést, mint egy egyetem kémia termében.
A nyár azonban komoly megpróbáltatásokat hoz a fegyelmezett működésben.
- A hőség miatt a lassulnak a reflexek, kimerítőbbé válik a munka.
- Sok az alkalmi munkavállaló. Nekik általában kisebb a gyakorlatuk, nehezebben szokják meg a szigorú előírásokat.
- Nagyobb a terhelés és a sok vendéglátóhelyen megnő a forgalom. A kapkodás, a türelmetlenség könnyen konfliktusokat szül.
A meleg miatt az alapanyagok könnyebben romlanak. Nehezebb betartani a higiéniai előírásokat is: a nyitott ablakok, a nem megfelelő ruházat, a folyamatos verejtékezés mind-mind magukban rejtik a fertőzés kockázatát. A nyári szezon minden vendéglátóhely dolgozóit próbára teszi. Ehhez képest szerencsére ma már nagy a hangsúly a biztonságon, sok helyen a legnehezebb körülmények között is büszkén őrzik a rendszerezettséget és tisztaságot.
Hogyan lehet a konyha biztonságos terület?
Az éttermi balesetek jelentős része vágott-szúrt, egy valamivel kisebb része pedig égési vagy forrázásos sérülés. A konyhákra ma már nagyon szigorú szabályok vonatkoznak: az miatt szinte minden burkolat, a járatok helyzete, a mosogatás menete is meghatározott. Ezek az előírások azonban nem biztosítják automatikusan a dolgozók biztonságát is.
A konyhát munkavédelmi szempontból ugyanúgy kell felülvizsgálni, mint bármilyen más üzemet. A tevékenység megkezdésekor, majd legkevesebb három évente munkavédelmi kockázatelemzést kell végezni, csakúgy, mint a gyárakban, vagy üzemekben. Az ideiglenesen üzemelő konyhákat a szezon kezdetekor szintén felül kell vizsgálni – mert szinte biztos, hogy ilyenkor valamilyen jelentős változás történik a konyha háza táján.
Természetesen a vonatkozó tűzvédelmi előírásokat is fontos betartani. a legkisebb mobil konyhában, lángossütő bódéban, büféautóban is szükség van a megfelelő tűzoltó készülék elhelyezésére is.
Munkavédelem a vendéglátásban
A munkavédelemnek igazán nagy mozgástere nem a környezet kialakításában, hanem az egyén védelmében van. Ennek egyik legfontosabb része az egyéni védőeszközök juttatásának rendje.
A konyhában a megfelelő felszerelés biztosítása nem egyszerű feladat. A kötények, séfkabátok elegáns és praktikus viseletet jelentenek. Nagy melegben azonban sokan szívesen lazítanak a szabályokon és leveszik a hosszú ujjú, nehéz viseletet. A munka kényelmesebbé tehető, ha magas minőségű öltözetet választunk. A természetes anyagú, jól szellőző ruhákban a legrosszabb körülmények között is kényelmes dolgozni.
A csúszásmentesítésre vonatkozó előírások még nem teljesen egyértelműek. Bár már nagyon profi csúszásmentesített burkolatok léteznek, ezeket nem feltétlenül alkalmazzák minden olyan helyen, ahol erre szükség lenne. Emiatt sok múlik a megfelelően csúszásmentesített lábbeliken is.
Apróságok és csapatmunka
Hiába azonban a legjobb védőfelszerelés és a leggondosabb tervezés is: az éttermekben nagyon sok múlik az apróságokon és a csapatmunkán. Elég egy rossz helyen hagyott kés, vagy egy hanyagul félrehúzott edény és megvan a baj. Ha azonban mindenki ismeri a koreográfiát, hosszú távon is könnyű biztonságosan dolgozni.
Íme néhány szabály, amit fontos betartani:
- A késeket, éles szerszámokat célszerű egy helyen tárolni.
- A forró zsírt, folyadékokat tartalmazó edények mindig támaszkodjanak a teljes felületükön! Ne húzzuk őket a tűzhely, vagy a munkapult szélére.
- Lépcsőn forró anyagot csak légmentesen záródó edényben szabad szállítani. Mielőtt bármilyen, forró tárggyal elindulnánk, ellenőrizzük, hogy az útvonal szabad és csúszásmentes-e!
Miért érdemes segítséget kérni?
A vendéglátóiparban egyre nagyobb nehézséget jelent képzett munkaerőt találni. Ez nem csak a szakma szempontjából szomorú tény, de a kockázatot is növeli, hogy sok konyhában szakképzettség és gyakorlat nélkül is sokan dolgoznak akár egészen komoly munkakörökben is.
Veszélyes, nehéz és amúgy is sok konfliktussal terhelt helyen dolgozva az emberekben könnyen felgyülemlik a feszültség – holott az együttműködés nagyon fontos az egészség érdekében. Ilyen esetekben sokat jelenthet, ha a felkészítést nem azok a személyek végzik, akikkel a munkatársak egyébként főnök-beosztott viszonyban állnak.
Tapasztalt munkavédelemmel foglalkozó cégként nem csak a veszélyeket ismerjük fel és hárítjuk el eredményesen. Munkavédelmi oktatásaink, tréningjeink segítségével a csapatot is hatékonyan fel tudjuk készíteni a közös munkára. Legyen szó állandó csapatról, vagy folyamatosan változó, alkalmi teamekről, arra törekszünk, hogy biztonságos és lehetőleg jó hangulatú munkahelyet teremtsünk. Olyat, amelyre mindannyiunk egészségéhez szükség van.
Eredményes munkát, kellemes nyári szezont kívánunk!