Munkavédelem otthon: a kerti munka is munka!
Munkavédelem otthon: a kerti munka is munka!
Itt a tavasz, a kerti munkák, kisebb felújítások, a rendrakás ideje. És sajnos a munkabaleseteké is. Persze ha otthon, takarítás közben, vagy a kertben ér utol minket a baj, az hivatalosan nem üzemi esemény, a következmények azonban nagyon hasonlóak. A kerti munka is munka, a védelmet pedig éppen olyan komolyan kell venni, mint a gyártósoron. Lássuk, milyen biztonsági intézkedésekre lehet szükség kertészkedés, barkácsolás, házimunka során.
Lépjünk két lépést hátra!
Otthon általában egészen más lendülettel dolgozunk, mint a munkahelyen. Vagy azért, mert végre kiélhetjük a kreativitásunkat és lelkesek vagyunk, vagy azért, mert mielőbb túl szeretnénk lenni a szabadidőnkben végzendő, kellemetlen feladatokon. Mielőtt azonban belevetjük magunkat a tevékenységekbe, érdemes egy kicsit távolabbról megvizsgálni, mi a helyzet a helyszínen. Tartsunk bátran otthon is mini munkavédelmi felülvizsgálatot!
- Legalább évente egyszer nézzük, vagy nézessük át szakemberrel a villamos hálózatot, a kapcsolószekrényt, a konnektorokat és a hosszabbítókat is! Javíttassuk meg vagy cseréljük ki, ami meghibásodott! A melléképület, garázs, műhely hálózatát se felejtsük el!
- Ellenőrizzük a háztartásban található vegyszereket! A lejárt, sérült csomagolású anyagokat vigyük el a megfelelő lerakóba! Figyeljünk rá, hogy a tárolt szereink ne léphessenek reakcióba egymással! Az is fontos, hogy a gyerekek, háziállatok ne férhessenek hozzájuk.
- Ellenőrizzük a háztartási berendezéseket és szerszámokat! A törött, hiányzó burkolat, sérült szigetelésű tápkábel, bizonytalan működés intő jelek. Szánjuk időt és pénzt a javításra és a cserére!
A megelőzés mellett jó gondolni az elhárításra is. Legalább a garázsba és a konyhába megéri otthon is használható tűzoltókészüléket telepíteni. Jó, ha van egy komolyabb elsősegély csomagunk is.
A leggyakoribb háztartási balesetek
„Cseresznyefa szezon van” – sok kórházban így sóhajtanak fel a dolgozók május végén – június elején. A gyümölcsfák ága könnyen törik, szüretkor viszont sokan másznak fel a koronára. A magasból esés gyakori probléma, az eredmény: zúzódás, agyrázkódás, de akár belső sérülés, gerincsérülés is lehet. Az ilyen esetek egy része elkerülhető, ha famászás helyett megfelelő létrát használunk.
Az áramütés ellen a legtöbben gondosan védekeznek, a baj mégis sokkal könnyebben megtörténik, mint hinnénk. Ha többen is dolgoznak a kertben, gyakran előfordul, hogy valaki metszőollóval, sövényvágóval átvágja a láncfűrész vagy fűnyíró kábelét, de okozott már gondot nedves fűbe rántott hosszabbító, hosszú leállás után először beindított köszörű, házilag barkácsolt motor is. Dolgozzunk szigetelt szerszámokkal, zárt, gumitalpú cipőben! Ha komolyabb munkát végzünk, nyugodtan tanuljunk a profiktól! A villanyszerelő sisak, vagy speciális lábbeli otthon sem túlzás.
A szúrt, vágott, horzsolt sebek szinte fel sem tűnnek. Megszalad a kés, törik a fúró, megugrik a véső, vagy csak tüskébe nyúlunk. Ezeknek a baleseteknek egy része munkavédelmi kesztyű használatával elkerülhető.
Tanuljunk a profiktól!
Otthon nem mindenki a „szakmájában dolgozik”: irodistából kertésszé, pékből áccsá, eladóból autószerelővé változunk. Sokan akár hobbiból is teljesen kitanulják a mesterséget, de van egy pár trükk, amit csak azok ismernek, akik hosszú éveket töltenek el egy területen. Ilyenek azok a fogások is, amelyeket a munkabiztonság és az egészségvédelem érdekében alkalmazhatunk.
A rendszeresen végzett tevékenységek esetén nem csak a sebesülések elkerülésére kell figyelni, a hosszútávon kialakuló betegségek ellen is tenni kell. Íme néhány tanács, amit otthon is érdemes megfogadni.
- Csiszoláshoz, fúráshoz, poroláshoz mindig viseljünk pormaszkot! A finom szemcsés szennyeződések lerakódnak a tüdőben, egyes anyagok folyamatos irritációt, akár krónikus tüdőgyulladást is okozhatnak.
- Ha önsötétedő hegesztő szemüveget használunk, figyeljünk a hőmérsékletre! Ha téli hidegben, vagy extrém melegben dolgozunk, a pajzs másképpen viselkedhet, nem biztos, hogy elég védelmet nyújt!
- A megfelelő kesztyű nem csak a szúrástól véd, a fogásunkat is javítja. Ha strukturált a kesztyű felülete, kevésbé kell szorítanunk a munkadarabot, vagy a megemelt terhet. Ezzel komoly ízületi károsodásokat előzünk meg.
- A hosszas térdelés szintén nem kedvez az ízületeknek! Ne térdeljünk a puszta földre! Használjunk párnát, vagy akár speciális térdvédőt!
- Óvjuk a szemünket! Akár az állatok körüli munkához is érdemes védőszemüveget viselni. Sok kórokozó a szembe kerülve is fertőz. Kerüljük el a felfröccsenő trágyalé, vagy vegyszer okozta kellemetlenségeket!
Az otthoni tevékenységek biztonsága legalább olyan fontos, mint az üzemi balesetek megelőzése. Szánjunk egy kis időt arra, hogy átgondoljuk, hogyan csökkenthetjük otthon is a kockázatot. A szabadidejében mindenki bátran lehet a maga főnöke, de egyben munkavédelmi felelőse is.