Pszichoszociális veszélyek: mindenkit érintenek?
Pszichoszociális veszélyek: mindenkit érintenek?
„Nem kell annyit lelkizni, csak meg kell fogni a munka végét! Neki sem depressziója van, csak ideje!” Az elmúlt néhány évben egyre nyíltabban beszélünk a pszichés eredetű megbetegedésekről, de ennek ellenére hajlamosak vagyunk alábecsülni ezeket a veszélyeket. Pedig a stressz és a lelki okokra visszavezethető betegségek már európai szinten is hatalmas anyagi – és természetesen társadalmi – veszteséget okoznak.
60% veszteséget hoz a stressz
Egy európai uniós felmérés szerint az EU-ban „elveszett” munkanapok 60%-áért a munkahelyi stressz volt felelős. Vagyis a munkavállalók az esetek nagy részében nem egy egyszerű megfázás és nem is valamilyen baleset miatt maradtak otthon inaktívan, hanem valamilyen lelki okokra visszavezethető betegség miatt.
A munkahelyi nehézségek okozta depresszió 671 billió Euró veszteséget okoz az EU-ban évente. Eközben azonban a munkaadók 88%-a úgy nyilatkozik: csak azért tesz lépéseket a megelőzés érdekében, mert erre jogszabályok utasítják. Ez főleg azért nagy probléma, mert így az sem mérhető pontosan, hol és mekkora veszélynek vannak kitéve a dolgozók. A jelenlegi felmérések azt mutatják, hogy a stressz és a kiégés a menedzsereket és vezető beosztásúakat érinti a leginkább. Ez az adat azonban félrevezető, hiszen ez az a munkavállalói csoport, ahol az egyik legjobban figyelik a pszichés egészséget, miközben az alacsonyabb beosztásokban szolgálatot teljesítők is megszenvedik a feszültség hatásait.
Miért betegít meg a munka?
A pszichés betegségek összetett tényezők miatt alakulnak ki, ezért nehéz meghatározni, pontosan milyen szerepet tölt be ilyenkor a munkahely. A Koppenhágai Kérdőív a Munkahelyi Pszichoszociális Tényezőkről egy olyan kutatás, amelyik arra próbált választ adni, milyen stressztényezők jelentkezhetnek a munka során. A kérdőív 7 úgynevezett dimenzióban vizsgálja a lelki egészséget. A hét dimenzió a következő:
- Munkahelyi követelmények
- Ide tartoznak a mennyiségi elvárások, a siettetés érzése, de a munka miatti érzelmi megterhelés is. Ez utóbbi főleg a segítő szakmában jelent komoly kihívást.
- Szervezet és munkakör
- Ez a dimenzió azt mutatja meg, hol van a helyünk a munkahelyi hierarchiában, mennyire vagyunk kiszolgáltatva, illetve mennyire végzünk értelmes munkát. Ezek a problémák főleg a multinacionális cégek dolgozóit, a szolgáltató központok munkavállalóit érintik.
- Együttműködés és vezetés
- Ide tartozik a jutalmazás, a munkakör átláthatósága és az együttműködés a főnökséggel. A minőségellenőrök, középvezetők, műszakvezetők küzdenek sokszor ilyen kihívásokkal, ha nem teljesen egyértelmű, meddig terjed a felelősségük.
- Munka-magánélet egyensúly
- A szabadidő és munkaidő egyensúlya, illetve a munkahelyi jólét tartozik ide. Az egészség szempontjából fontos, hogy az munkavállaló ne merüljön ki annyira a munkahelyén, hogy a családjában már ne tudjon helytállni.
- Bizalmi légkör
- A vezetés és a kollégák egymás közötti kommunikációja és a munkatársak közötti viszony tartozik ide. Meglepő lehet, de a pletyka is veszélyeztető tényező.
- Erőszak és zaklatás
- A szexuális zaklatás, a kirekesztés, az erőszakos gyakorlatok tartoznak ide. Az ellenőröket, biztonsági őröket, rendvédelmi dolgozókat is sokszor érheti agresszió és megaláztatás.
- Egészségi állapot, jóllét
- Számít, hogy a munkavállaló mennyire érzi egészségesnek magát, jól alszik-e, jónak értékeli-e az erőnlétét.
Mit tehet a munkahely a mentális egészségért?
A Munka Törvénykönyve rendelkezik arról, hogy a munkáltatónak a kötelessége gondoskodni a munkatársa pszichés jólétéről. A gyakorlatban ezt viszont már sokkal nehezebb megvalósítani, hiszen rengeteg olyan kockázati tényező van, amelyet nehéz észrevenni.
A megfelelő mentálhigiénés gyakorlat kialakításának érdekében érdemes a munkavédelmi audit során a pszichoszociális tényezőket is megvizsgálni. Jelentős kockázatot például a monoton munkavégzés, a veszélyes munkakör, de akár az is, ha túl gyakran változnak a felszerelések, munkaeszközök vagy feladatok is.
A munkavállalók képzése és folyamatos tájékoztatása szintén sokat tehet a stresszcsökkentésért. Gyakran már a piktogramok, irányítótáblák elhelyezése, vagy a helyenként kifüggesztett szabályzatok és ellenőrző listák is növelik a biztonságérzetet és az átláthatóságot – ez pedig éles helyzetben megnyugtató.
A jól dokumentált folyamatok, a megfelelő, írásban is tisztázott felelősségi körök és a nyílt, könnyen érthető kommunikáció a legösszetettebb munkakörben is hatékonyan csökkentik a feszültséget. A gondos munkavédelmi vizsgálat segít feltárni a hiányosságokat és kiszámíthatóbb helyzetet teremteni szinte minden munkakörnyezetben.