Strand – a nyár egyik munkavédelmi kihívása
Strand – a nyár egyik munkavédelmi kihívása
“Ne ugorj felhevült testtel a vízbe! Kend be magad naptejjel! Ne ugorj fejest!” – sokaknak a strandok biztonsági szabályai ebben a pár mondatban kimerülnek. Azonban vannak, akiknek a vízpart vagy a medence széle nem napozó- hanem munkahely. A strandok területén is rengeteg a munkavédelmi kihívás. Ráadásul a biztonság a mélyvíz közelében nagyon törékeny.
Jogszabályi előírások strandoláshoz
A strandok üzemeltetésével a 78/2008. (IV.3) kormányrendelet és a 121/1996 (VII.24) kormányrendelet foglalkozik. Ez a szabályozás rögzíti, milyen feltételek mellett lehet természetes vagy mesterséges strandokat üzemeltetni. Itt találjuk meg a kívánt vízminőségről szóló adatokat, azt, hogy kell-e vízimentőt alkalmazni, illetve néhány útmutatást arról is, mit tehetünk váratlan helyzet esetén.
Mivel számos strandon és közfürdőben gyógyászati tevékenység is folyik, a 74/1999. (XII. 25) EüM rendeletet is figyelembe kell venni. Utóbbi a természetes gyógytényezők, például a termálvíz, gyógyvíz használatával kapcsolatos szabályok terén ad iránymutatást.
A szabályok közül talán a legfontosabb, hogy napi 1000 fő látogatószám felett a strand területén elsősegélyhelyet és vízimentői, fürdőmesteri ügyeletet kell biztosítani. Utóbbi pozíciót csak képzett személy töltheti be. A medencék vízminőségére és a leeresztés szükségességére is külön szabályok vannak. Érdekesség, hogy a gyermek medencéknek nem csak a mérete, felszereltsége más. A vízminőségre is külön előírások vonatkoznak.
Főleg a természetes vizű strandok létesítése esetén, a helyi önkormányzati rendeletek is tartalmazhatnak fontos pontokat. Kapunyitás előtt érdemes a helyi előírásokkal is tisztában lenni.
A strand és a munkavédelem
Munkavédelmi és balesetvédelmi szempontból a strandok üzemeltetése nagyon nagy kihívást jelent. A dolgozók és az üzemeltetők biztonsága itt különösen fontos. Ha ők hibáznak vagy megsérülnek, az gyakran több száz vendég testi épségét is veszélyeztetheti.
Lássuk, milyen kihívásokat tartogat a strand a munkavédelem szempontjából.
Forróság és kánikula
A jogszabályok szerint 24 fok (K) EH, vagyis korrigált hőmérséklet felett, melegben történő munkavégzésről van szó. Ilyen esetekben lehetővé kell tenni, hogy a dolgozók óránként legalább 5 maximum 10 perc szünetet tarthassanak és biztosítani kell számukra a 14-16 fok közötti védőitalt, legalább fél óránként.
A strandok esetében ez különösen nehéz helyzet. A tóparton, vagy a nagy alapterületű medencés fürdőkben nem könnyű megoldani a büfék, kabinok dolgozóinak a megfelelő pihenését.
Alkalmi munkavállalók
Sok strand csak a nyári szezonban van nyitva, vagy ekkor van náluk a csúcsidő. A büfékben, kölcsönzőkben gyakran hetente cserélődik a személyzet. Diákok, alkalmi dolgozók váltják egymást. Az ő esetükben nehéz biztosítani, hogy azonnal tisztában legyenek a szabályokkal, menekülési útvonalakkal.
Műszaki üzemeltetés
A strandokon számos fontos berendezés üzemel. A medencék vízforgatói, a felfújható játékok kompresszorai, a hangosítás, az árusító bódék villanyellátása mind-mind komoly műszaki feladatot jelentenek. A gépek jelentős részét csak hozzáértő, képesített személy kezelheti a megfelelő biztonsági előírások mellett.
Tömeg
A strandolást tulajdonképpen szabadtéri rendezvényként is felfoghatjuk. A tömeg itt is jelentős kockázatot jelent, főleg akkor, ha egy váratlan vészhelyzet, például egy lecsapó vihar miatt menekülőre kell fogni. A menekítési útvonalak kijelölése, a tájékoztatás, a tömeg terelése ugyanolyan fontos, mint egy koncert vagy fesztivál esetében.
Útmutató a felkészüléshez
Bár a jogszabályok nem feltétlenül írják elő ezeket, létezik néhány biztonsági intézkedés, amit érdemes megtenni, hogy mindenki gondtalanul élvezhesse a hűs habok ölelését.
Az első és legfontosabb a strandok munkavállalóinak képzése. Bár a helyszínen sokszor több, egymástól független csapat dolgozik, jó, ha az alapvető szabályokkal, lehetőségekkel mindenki tisztában van. Időnként érdemes minden, a fürdő területén dolgozó személyt összegyűjteni, és közös oktatáson tisztázni, ki miben tud segíteni.
A strandnak megvannak a saját, speciális baleset típusai. Bár a legtöbbünknek valószínűleg a fulladásos balesetek jutnának elsőre eszébe, gyakoriak a vágott sérülések, az elcsúszás miatti zúzódások, a kisebb törések (orr, lábujj) de rovarcsípések, sőt, a büfék vagy az átforrósodott fém tárgyak közelében égés, forrázás is könnyen előfordulhat. Ezekre a helyzetekre érdemes felkészülni. Fontos, hogy legyen annyi kötszer, elsősegély-felszerelés a helyszínen, amellyel szükség esetén sok emberen is lehet segíteni. Hatalmas segítség, ha ilyenkor a büfék, kölcsönzők dolgozóit is be lehet vonni a mentesítésbe, mert rendelkeznek az ehhez szükséges ismeretekkel.
Fontos pont a tájékoztatás is. Az ismerős balatoni viharjelző rendszer kiváló példája annak, hogyan lehet viszonylag egyszerűen sok ember figyelmét felhívni az esetleges veszélyekre. Emellett hasznos segítség a hangosbemondó rendszer is. Érdemes lehet együttműködni ebben a strand területén működő szolgáltatókkal. Számos standnak, játéknak eleve van valamilyen hangosítási rendszere. Segíthet, ha itt baj esetén egységesen lehet utasításokat adni.
A jól érthető kommunikáció ezekben a helyzetekben kulcskérdés. A szokásos jelöléseken kívül (mélyvíz, vészkijárat, tűzoltó készülék stb.) érdemes pozitívan, de határozottan, több nyelven, ha kell ábrákkal is felhívni a figyelmet a főbb tudnivalókra, és nem árt néha mindenkit figyelmeztetni a szabályok betartására.
Kinek a feladata a munkavédelem megszervezése?
A strandok munkavédelmének megszervezése nehéz feladat. Amit a látogató látszólag egységes strandélménynek él meg, az sokszor több, egymástól független cég munkájának eredménye. Egy több kilométeres szabadstrandon gyakran 3-4 szolgáltató is dolgozik, és bár a terület közös, az elvárások nagyon eltérőek lehetnek.
Érdemes mindig az egységességre törekedni. Sokat segít, ha a területért felelős önkormányzat, vagy a strand fő üzemeltetője felvállalja a többiek koordinálását is. Erre a feladatra jó ötlet egy harmadik felet, például egy külsős munkavédelmi céget bevonni.
Egy ilyen vállalkozás könnyebben teremt kapcsolatot a felek között, hiszen semleges szereplőként van jelen a munkában. Komplex tapasztalatai lévén jól átlátja a különböző területek, a vendéglátás, a strandüzemeltetés, az egészségügyi szolgáltatások igényeit. Abban is segíteni tud, hogy tanfolyamokkal, tréningekkel egységesítse a helyszínen dolgozók ismereteit – például elsősegélynyújtó képzés szempontjából.
A strandolás természetesen az önfeledtségről és a felfrissülésről szól. Ehhez azonban nagyon fontos mindent megtenni a balesetek elkerülésének érdekében is. Ha mindenki a biztonságra törekszik, és csak egy kis extra lépést tesz a cél érdekében, máris sokat javíthatunk a helyzeten.
Gondtalan nyári működést kívánunk!