Szemétszállítás és munkavédelem kéz a kézben járnak
Szemétszállítás és munkavédelem kéz a kézben járnak
A hulladék elszállítása nélkül éppen úgy megbénulhat egy város élete, mint ahogyan akkor, amikor leállnak a legfontosabb közlekedési útvonalai. A szemétszállítás kulcsfontosságú szolgáltatás, sokan mégis a mai napig alantas munkának tartják. A “szemetesek” gyakran kimaradnak egy-egy üzem munkavédelmi intézkedéseinek hatóköréből. Pedig éppen ők azok, akik sokszor a legváratlanabb helyen, a legveszélyesebb pillanatokban bukkannak fel. Mit tehetünk a biztonságukért?
Precíz előírások, odafigyelés, józan ész
A hulladékkezelés a cégek életében az egyik legkomolyabb kihívás. A szemétszállítás problematikájával még az is szembesül, aki nem az iparban, hanem például az adminisztráció területén dolgozik. Szinte bármilyen tevékenységgel hulladékot termelünk, ennek tárolására, elszállítására, sőt, kereskedelmére is rengeteg szabály vonatkozik.
A hulladékkezelés azért nagyon összetett terület, mert a folyamatban mérlegelni kell többek között:
- A biológiai veszélyek csökkentésének lehetőségét, vagyis a tárolást, szállítást, hasznosítást úgy kell megoldani, hogy a hulladék közelében lehetőleg senki ne találkozzon veszélyes anyaggal vagy a szemétből származó kórokozóval. (Akkor sem, ha ez “csak” a használt papírzsebkendőt jelenti.)
- Környezetvédelmi szempontokat, vagyis, hogy a szemét lehetőleg újrahasznosításra vagy környezetbarát megsemmisítésre, lerakásra készen, szétválogatva, megfelelő állapotban, biztonságos helyen várja az elszállítást, ezután pedig a leghatékonyabb módon kerüljön hasznosításra vagy szükség esetén megsemmisítésre.
- Tűzvédelmi szempontokat, például az öngyulladás elkerülésének vagy a menekülési útvonalak szabadon tartásának érdekében.
- Közlekedésbiztonsági szempontokat, hiszen a szemét szállításához sokszor speciális járművekre, akár biztosított útvonalra is szükség lehet.
A kormanyhivatal.hu gyűjtést készített a hulladékkezeléssel, -tárolással, -szállítással kapcsolatos legfontosabb jogszabályokból, de ez a dokumentum csak az országos (és nemzetközi) szabályozásokat tartalmazza. A szemétre, veszélyes hulladékra, szerves melléktermékekre ezeken kívül helyi rendeletek is vonatkozhatnak. Ezek mellett is fontos azonban a józan észre hallgatni. A legtöbb, hulladékkal kapcsolatos baleset ugyanis kellő odafigyeléssel megelőzhető lenne.
A hulladék környezetvédelmi, közlekedési, egészségvédelmi probléma is
Háztartási hulladék: csak a volumen kisebb
Kommunális, vagy háztartási hulladék szinte mindenhol keletkezik, ahol huzamosabb ideig emberek tartózkodnak. Papírzsebkendők, csomagolóanyagok, élelmiszer-maradékok bárhol előfordulhatnak. Bár az irodai papírkosár vagy a szolgálati autóba rejtett nejlon zacskóban gyűlő kávéspoharak nem tűnnek veszélyesnek, még az ilyen “egyszerű” hulladékokkal is fontos körültekintően bánni.
A legfontosabb biztonsági szabályok:
- Ürítsük rendszeresen a hulladéktároló edényeket és ne hagyjuk, hogy a mosdókban, raktárakban, folyosókon, lépcsőfordulókban oda nem illő anyagok gyűljenek össze! Ezzel csökkentjük a tűzveszélyt és biztosítjuk a szabad menekülési útvonalakat.
- Legyünk tisztában azzal, milyen hulladékok keletkezhetnek nálunk! Érdemes külön gyűjtőedényt kihelyezni a szerves szemétnek és az ételmaradékoknak és a különböző veszélyes hulladékoknak, például az elemeknek, használt nyomtatópatronoknak vagy a tisztítószerek edényzetének. Ezzel elkerülhetjük a szemét öngyulladását, illetve a bomló szerves anyagok okozta kellemetlen szagokat és fertőzésveszélyt.
- Szervezzük meg a szemét elszállítását! Szervezzük úgy a közlekedést, hogy a szemétszállító járművek még a zsúfolt reggeleken is biztosan el tudják vinni a hulladékot.
- Tegyünk meg mindent azért, hogy minél kevesebbet kelljen közvetlenül érintkezni a szeméttel! Ahol csak lehet, használjunk zárható szemeteseket! A kényes helyeken jó szolgálatot tesznek az érintésmentesen nyitható kukák is.
Bármennyire banálisnak tűnik is: mindenképpen kezeljük a szemetet veszélyes anyagként! Azoknak, akiknek a szeméttel dolgozniuk kell, biztosítsunk védőeszközöket, például kesztyűt, maszkot és megfelelő kézmosás, kézfertőtlenítési lehetőséget is! Ügyeljünk rá, hogy a hulladékkal kapcsolatos szabályokat mindenki ismerje! Így nem csak a fertőzések terjedését vagy a baleseteket (például a szemeteszsákot kiszúró üvegszilánk miatt) kerülhetjük el. Elejét vehetjük az olyan kellemetlenségeknek is, mint a hétvégére papírkosárban felejtett, bomló ételmaradék illata.
Veszélyes hulladék – Ne vegyük félvállról!
Magyarországon veszélyes hulladéknak azok az anyagok minősülnek, amelyek a 2012. évi CLXXXV. törvény 1. mellékletében szerepelnek. Lényegileg azonban minden olyan anyagot veszélyesnek tekinthetünk, amely “Az élővilágra, főként az emberre és környezetére közvetlenül vagy közvetve, bomlástermékein keresztül káros hatást kifejtő hulladék.”
A hulladékkezelés nagyon tiszta folyamat is lehetne
A veszélyes hulladék tehát nem csak vegyszer vagy radioaktív anyag lehet (ez utóbbit a törvény külön is kezeli, tehát eszerint nem tartozik a “veszélyes hulladék” kategóriába). Ide sorolhatjuk az ételmaradékot, a használt kötszereket, papírzsebkendőt, maszkot is.
Ezek a hulladékok precíz kezelést igényelnek. Fontos, hogy csak megfelelő edényzetben, jól elkülönítve és a csak a szükséges ideig tartsuk őket a telephelyen és hívjuk fel mindenkinek a figyelmét arra: bánjon ezekkel körültekintően.
Gyakori hiba, hogy az adott munkaterületen tartózkodó embereknek csupán egy része ismeri a hulladékokat és azok kezelési módjait. Sokan elfelejtik az ezekkel kapcsolatos információkat megosztani más területek dolgozóival, sokszor akár a külsős takarító céggel is. Így fordulhat elő például az, hogy az üzemorvosi rendelő leselejtezett gyógyszerei nem egy átvételi ponton, hanem a kukában végzik, a berendezések takarításához használt eszközökkel más, érzékeny felületet takarítanak.
Fizikai kockázat is
A háztartási szeméttel vagy veszélyes hulladékkal kapcsolatban legtöbbször biológiai veszélyekről beszélünk. A szemét azonban mennyiségénél fogva is okozhat kockázatot. Ha a telephelyen túl sok hulladék halmozódik fel, az megnehezíti a közlekedést és a menekülést, egy idő után a biztonságos munkát is.
Arra, hogy mit okozhat, ha túl sok, válogatatlan szemét gyűlik össze, az elmúlt évek ázsiai szemétlavinái hívják fel a figyelmet. A Leuwigajah szeméttelepen, Indonéziában 2005. nyarán több mint 140 életet követelt egy “szemétcsuszamlás”. A város szeméttelepén hatalmas hulladékhegy alakult ki. A hegy belsejében a bomlásnak és a vegyi anyagok rekombinációjának köszönhetően gázok képződtek, a bent rekedt metán végül berobban. A szemétlavina beterítette a környező utakat és falvakat, a közvetlen áldozatokon kívül több család szegényes otthonát is lakhatatlanná téve.
Bár hazánkban a szemét nagy részét égetéssel ártalmatlanítják vagy újrahasznosítják, egyáltalán nem mindegy, milyen mennyiségű hulladékkal kell a rendszernek megbirkóznia. Ezt a saját bőrünkön is érezhetjük, például a karácsonyi időszak után kidobott karácsonyfákat kerülgetve. Ezekből csak a fővárosban 500-600 ezer db keletkezik. A fák egy részét Budapesten speciális járművel kell elszállítani.
A megoldás: termeljünk kevesebbet!
A hulladékkal kapcsolatos legnagyobb probléma az: akkor is pénzbe került, amikor bekerült a rendszerünkbe és akkor is, amikor elszállítják. Kézenfekvő tehát, hogy a szemétgondokat első sorban a fogyasztás csökkentésével lehet megoldani.
Ha sikerül jól működő rendszert kialakítani a munkahelyen, jelentősen kevesebb gyártási hulladékkal, felesleges anyaggal kell számolni. Néhány egyszerű döntéssel sokat csökkenthetünk a keletkező szemét mennyiségén:
- Készletezzünk okosan! Kerüljük el a túlrendelést, így semmit nem kell azért leselejtezni, mert lejárt a szavatossága!
- Válasszunk hulladékmentes alternatívát! Kerüljük a túlcsomagolt árut, keressünk olyan beszállító partnert, amelyik környezetbarát anyagokkal, ésszerű megoldásokkal dolgozik.
- Keressünk újrahasznosítható vagy többutas megoldásokat! A nyersanyagok dobozát például sokszor fel lehet szanálni a rendelések postázásánál is.
A környezetbarát alternatívák használata ipari méretekben talán feleslegesnek tűnhet, de a Leuwigajah-tragédiához hasonló eseteket már olyan apró intézkedések is megelőzhetik, mint hogy lebomló pohárból kínáljuk a védőitalt vagy saját bögréket használunk az irodai kávéfogyasztáshoz.
Hosszú távon (nem csak a vonatkozó előírások miatt) érdemes arra törekedni: lehetőleg hulladékmentesen végezzük a munkát, igyekezzünk a melléktermékeket, csomagolóanyagokat, minden egyebet helyben, környezetbarát módon felhasználni. Vezessük vissza a maradékhőt! Használjuk a csomagolóanyagok fűtőértékét, vagy állítsunk elő másodlagos terméket az esetleges gyártási feleslegből!
A hulladék kezelése környezetvédelmi, munkavédelmi és egészségvédelmi kérdés is – mégis, sokszor pont ezt a területet hanyagoljuk el a leglátványosabban. A szemét nem csak ‘a szemetesek”, nem csak a közszolgáltató vagy az erre szakosodott cég felelőssége, hiszen bárki, aki egy adott területen tartózkodik, előbb-utóbb kapcsolatba kerül valahogyan a szeméttel.
Az elhasznált, vállalati körforgásból kikerült tárgyak, maradékok nem eshetnek ki a folyamatból, ugyanúgy figyelmet igényelnek, mint az aktuálisan használt anyagok és eszközök. Munkavédelmi szakemberként szívesen segítünk abban, hogy a hulladékkal kapcsolatos kockázatokat csökkentsük és közösen egy új, környezetbarátabb és biztonságosabb utat tervezzünk a szemétnek is.
Jó egészséget kívánunk!