Szemvédelem: az elfelejtett terület
Szemvédelem: az elfelejtett terület
Maszk, kesztyű, sisak, kötény, gumicsizma – ezeket az egyéni védőeszközöket számos üzemben jól ismerik. Sokan már az otthoni munkavégzés alatt is igyekeznek betartani a szabályokat, pormaszkban fúrnak, faragnak, vagy kesztyűvel védik a kezüket a kényesebb műveletek alatt. Valamiről azonban sokan megfeledkeznek. Ez pedig a szem védelme. Lássuk, hogy mit tehetünk a látásunk megőrzéséért!
Nem csak az érzékszervet óvjuk
A szem az egyik legfontosabb érzékszervünk. Egyes kutatások szerint az információ 75-90%-át a látásunkon keresztül szerezzük. A látásromlás vagy látásvesztés ezért nagyon komolyan befolyásolja az életminőségünket. A szem azonban nem csak érzékszerv. Ez az érzékeny terület a test egyik kapuja is.
A szembe került por, folyadék vagy más idegen test komoly károkat okozhat. De a szemünket nem csak az ilyen nagy és látványos behatások ellen fontos védeni. A szem a fertőzések melegágya is – a szó legszorosabb értelmében. A szem ugyanis meleg és nedves környezet, számos apró “zuggal”, ahol a kórokozók elszaporodhatnak.
A cseppfertőzéssel terjedő betegségek jelentős része elkapható a szemen keresztül. A sűrű hajszálér-rendszeren keresztül, vagy a könnycsatornán a fertőzés az orr- és arcüregben, vagy a véráramba is tovább terjedhet. A szemet tehát nem csak a mechanikai behatások, de a biológiai veszélyeztető tényezők ellen is védeni kell.
Nem vesszük elég komolyan
A szemhéjak összezárásával, a fejünk félrerántásával, a kezünk arcunk elé kapásával ösztönösen védjük a szemünket. Ennek a szinte “beállításnak” köszönhetően ritkábban következik be végzetes baleset. A látásromlás, a szemproblémák megjelenése általában hosszabb folyamat következménye.
Az egyik legalattomosabb probléma a képernyős munkavégzés miatti látásromlás. A folyamatos kék fény, az apró betűk, a monitorra fókuszáló tekintetet egy idő után komoly következményekkel jár. Az irodai dolgozók esetében gyakran alakul ki rövidlátás, hiszen szinte egész nap ugyanolyan távolságra kell a tekintetüket irányítani.
A rövidlátás a foglalkozás miatt kialakuló tartós egészségromlás egyik fajtája. Ha sikerül bizonyítani, hogy a látásromlás a munkaadó hibája, annak komoly munkajogi következményei lehetnek. De nem ez az egyetlen indok arra, hogy a szemvédelmet komolyan vegyük. A nem megfelelően átgondolt intézkedések már rövidebb távon is éreztetik a hatásukat.
Az irodában dolgozóknál megfigyelték például az ideiglenes rövidlátás jelenségét. Aki egész nap mereven azonos távolságra fókuszált, a munkanap végén nehezen alkalmazkodik a megváltozott viszonyokhoz. Az éles látása továbbra is csak akkora távolságra terjed, amelyre a nap folyamán néznie kellett. A távolra fókuszálás képessége csak néhány óra alatt áll vissza az eredeti szintre – ez a jelenség pedig a közlekedési balesetek egyik alábecsült jelentőségű oka a délutáni csúcsforgalom idején.
Hogyan védekezhetünk?
A szemvédelem első lépése az ideális körülmények kialakítása. A megfelelő világítás és páratartalom nem csak az irodában, de a műhelyben és a gyártósor mellett is fontos. Sokszor már a fény erősségének és hőfokának beállítása is segít abban, hogy a műszak alatt kevésbé fáradjon el a szem. A munkahelyek megvilágítására tartozó követelményekről a 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről ad bővebb felvilágosítást.
Nem csak a sötét, de a túl világos, vagy éppen villódzó fénnyel járó munkák is gondot okozhatnak. A hegesztőpajzs vagy szemüveg viselésére már alig kell felhívni a figyelmet. Napos időben, vezetéskor, kültéri munkavégzés esetén azonban sötétített lencséjű munkavédelmi szemüveg viselése is kívánatos lehet. Az UV szűrős, sötétített szemvédők szavatosságát rendszeresen felül kell vizsgálni, ezeknek az eszközöknek ugyanis idővel romlik a hatékonysága.
A mechanikai sérülések ellen védőszemüveggel, illetve a teljes arcot fedő maszkokkal is védekezhetünk. Ezeket a fizikai munkavégzésnél mindig érdemes viselni. Nem csak a szikrától, forgácstól, szálló portól és cseppfertőzéstől védenek. A megfelelő szemüveg segít elkerülni a hirtelen, rossz mozdulatokat, de akár azt is, hogy vegyszeres, vagy kórokozóval szennyezett kézzel hirtelen a szemünkbe kapunk, esetleg a könnycsatornába, vagy a szemfenékbe dörzsöljük a kórokozókat, idegen anyagokat.
A vegyszerekkel, maró vagy fertőző anyagokkal végzett munka során kiemelten fontos a szemmosó állomások, elsősegélyhelyek kialakítása is. Ezek pontos helyének meghatározása és felszerelése munkavédelmi szakember feladata.
Szemvédelem és munkavédelem
A szemvédelem a munkavédelem egyik speciális, gyakran háttérbe szorított területe – hiszen a világítás ellenőrzéséről vagy a védőszemüveg használatának ellenőrzéséről sokan hajlamosak megfeledkezni. Az ajánlások és az elérhető technológiák is folyamatosan változnak. Ma már bárki számára elérhetők például a dinamikus hegesztőpajzsok vagy a szinte törhetetlen, UV-szűrős, dioptriás vagy kontrasztjavító szemüvegek – ezek pontos használatával, ajánlásaival viszont kevesen vannak tisztában.
A fényerő és szín mérése vagy az eszközök bevizsgálása rendszeres, komoly tapasztalatot és eszközparkot igénylő feladat. A munkavédelmi felülvizsgálat kiszervezésével azonban ezeket a munkákat felkészült, és tapasztalt csapat kezébe lehet adni.