Csak egyenes gerinccel! – A tehermozgatás szabályai
Csak egyenes gerinccel! – A tehermozgatás szabályai
Építőanyag pakolás, betegmozgatás, árufeltöltés… – Szinte nincs is olyan foglalkozás vagy tevékenység, amely során az ember előbb vagy utóbb ne kerülne olyan helyzetbe, hogy nagyobb terhet kell megmozdítania. Elég egy rossz mozdulat, és máris megtörténik a baj. Pedig a tehermozgatás során bekövetkező balesetek számát egy kis odafigyeléssel meg lehetne előzni.
Anyagmozgatás kézzel – amiről sokan elfeledkeznek
Bepakolni egy talicskába, arrébb tenni néhány sittes zsákot, helyére igazítani a bútorlapot… – ezeket a mozdulatokat sokan akár naponta többször is megismétlik, így szinte fel sem tűnik nekik, mennyire megterhelőek lehetnek ezek a műveletek. Amikor hirtelen meg kell oldani egy-egy feladatot, ritkán mérlegeljük a hosszú távú következményeket. Éppen ezért, törvény is figyelmeztet az előírások betartására.
A 25/1998. (XII. 27.) EüM rendelet rendkívül részletesen beszél a tehermozgatással kapcsolatos felelősségről és tennivalókról. A rendelet nem csupán azokat védi akik hivatásuk jellege miatt gyakran emelnek vagy cipekednek, mint például a futárok vagy költöztetők. Minden olyan munkavállalóra kiterjed, aki a munkája során nagyobb tömeg megemelésére, vagy nehéz körülmények közötti tehermozgatásra kényszerül.
Tehermozgatás szempontjából, ahogyan azt a rendelet is megerősíti, a munkavédelmi kockázatelemzésnél nem csak azt kell figyelembe venni, hogy mekkora tömeget kell megemelnie a dolgozóknak. Számos szempont van, amit a biztonság érdekében mérlegelni kell. Ezek például a következők:
- A mozgatandó teher mérete, az, hogy mennyire könnyű megfogni, mennyire igényel speciális bánásmódot az adott tárgy.
- Stabilan tud állni a terhet mozgató személy? Megfelelő a padozat? Van hely kitámasztani?
- El kell csavarni a törzset az emeléshez?
- Ritmusos a munka, és ha igen, van valamilyen olyan körülmény, ami miatt a munkavállaló nem tudja ezt a ritmust szabályozni? (Pl.: nem állítható sebességű szállítószalag).
Fontos figyelmet fordítani arra, hogy a munkavállók nem feltétlenül vannak tudatában annak, hogy ha terhet kell mozgatniuk, ügyelniük kell a gerincükre. A szabályozás előírja, hogy a munkáltatónak a munkavédelmi oktatás során tájékoztatni kell a dolgozókat a tehermozgatás kockázatairól. Érdemes konkrét példákkal is bemutatni, mi számít tehermozgatásnak. Ilyen például:
- Vizes, festékes vödrök emelése.
- Kartonok, göngyölegek mozgatása.
- Bútorok, berendezési tárgyak emelése.
- Fazekak, ipari főzőedények, kondérok szállítása.
- Kasszaszalagra tett tárgyak emelése.
Az egyes mozdulatok kockázatának felmérése sok esetben a munkavállaló feladata is. Minden szervezet és test más és más terhelést bír el. Ez függ a munkavállaló korától, erőnlététől, fáradtsági szintjétől, korábbi sérüléseitől is.
Az egészség védelme
Amikor tehermozgatásról van szó, az elsődleges feladat az egészség védelme. A mozgásszervi megbetegedések nem csak üzemi baleset következményei lehetnek. Előfordul, hogy a panaszok hosszú távú munkahelyi ártalom miatt alakulnak ki. A munkáltató kötelessége, hogy ezeket a kockázatokat a minimumra csökkentse. Ez a következőkkel lehetséges:
- A munka szervezésének, ritmusának átalakításával, például pihenőidők beiktatásával, a kockázatos feladatokat végző csapat létszámának bővítésével, hogy kevesebb legyen az egy főre jutó feladat.
- A kézi tehermozgatás kiváltásával (targoncák, automata emelők, daruk) alkalmazásával.
- Rekreációs lehetőségek biztosításával (pl.: masszázs, torna, úszás). és rendszeres munkahelyi szűrővizsgálatok beiktatásával.
- Megfelelő védőfelszerelés és eszközök használatával (pl.: strukturált felületű munkavédelmi kesztyű, emelőrudak, görgők)
A jogszabály számos munkavállalót ki is zár a hasonló munkavégzésből:
- Várandós és szoptató hölgyek nem emelhetnek.
- Nyugdíjkorhatáron túl dolgozó nők számára tilos az emelés, férfiak egyéni mérlegelés alapján kérhetők tehermozgatásra.
- A szoptató és csecsemőt gondozó édesanyák és fiatalok esetében szintén egyéni mérlegelés szükséges.
Azokban a munkakörökben, ahol emelésre, mozgatásra van szükség, érdemes sűrűn szűrni a munkavállalók egészségét. A megfelelő pihenőidő kiadása, baleset, betegség esetén pedig a regenerációs időszak biztosítása rengeteg segíthet abban, hogy elkerüljük a komolyabb egészségkárosodást.
Gépi tehermozgatás: nagy könnyebbség, de veszélyes
Szerencsére ma már a legtöbb munkáltató felismerte: még akkor is érdemes gépi eszközökkel segíteni a szállítási feladatokat, ha egyébként ezek nem fordulnak elő minden nap a vállalkozás életében. A gépi tehermozgatás eszközei, a daruk, hidraulikus emelők és targoncák rengeteg fáradságtól kímélik meg a munkatársakat.
A targoncázás és a hidraulikus emelő használatának biztonsági szabályairól részletesebben is írtunk. Ezeknek a gépeknek a használata esetén talán az előírások betartása és a józan, fegyelmezett munkavégzés a legfontosabb. A targoncákat kizárólag speciális végzettséggel rendelkező személy kezelheti, fontos azonban, hogy a biztonságra ne csak az emelést végzők, hanem minden, a helyszínen tartózkodó munkatárs figyeljen.
Íme néhány olyan pont, amit nem szabad elfelejteni:
- A targoncán is biztosítani kell a teher megfelelő rögzítését, illetve meg kell győződni arról, hogy a gép tényleg megfelelő helyen emeli-e az adott tárgyat.
- A targonca lehetséges útvonalát érdemes jelezni. A figyelmeztető hangok és fények segítenek elkerülni a gázolásos, ütközéses baleseteket. Az egyezményes vezényszavak, vagy kézjelek segítségével bárki jelezheti a veszélyt. Utóbbiak akár zajos környezetben is használhatóak.
- A targoncával tilos személyt emelni.
- Robbanómotoros targoncával zárt térbe hajtani nem szabad.
Hasonló szabályok érvényesek a daruzásnál is. Itt a legfontosabb pontok közé a teher szakszerű rögzítése, a daru, vagy emelőszerkezet megfelelő kitámasztása, a kötélzet jó állapota és helyes használata tartoznak.
A daruzás biztonsági szabályai szintén nem csak azokra vonatkoznak, akik éppen dolgoznak az adott eszközzel. A teher zuhanhat, kilenghet, megbillenhet, sőt, akár maga a szerkezet is instabillá válhat. Minden, a helyszínen tartózkodó segítő, dolgozó, látogató számára fontos, hogy tudja, hogyan vigyázhat saját és mások testi épségére.
Számít a jó munkaszervezés
A tehermozgatást a leghatékonyabban helyes munkaszervezéssel és megfelelő kommunikációval lehet megkönnyíteni. Gyakran már az is hatalmas könnyebbséget jelent, ha nem kell feleslegesen dolgozni, sikerül úgy ütemezni a feladatokat, hogy az minél kevesebb emeléssel járjon. A pakolással, cipekedéssel járó munkák megfelelő elosztása a munkatársak között és az összehangolt, egymást segítő munkavégzés rengeteg balesetet megelőzhet.
Sajnos ezeket a feladatokat sem munkavállalói, sem munkáltatói oldalról nem könnyű megfelelően felmérni. Gyakran maguk a munkát végzők sincsenek tisztában a saját fizikai korlátaikkal, máskor a határidők diktálnak szigorú tempót.
Külsős munkavédelmi cégként hatékonyan tudunk segíteni abban, hogy mindenki számára megfelelő munkamódszert alakítsunk ki. Harmadik félként, külső nézőpontból látunk rá az egyes tevékenységekre. Függetlenségünk és pártatlanságunk pedig az oktatásnál, a szabályok elfogadtatásánál is sokat jelenthet.
Egészséges munkavégzést kívánunk!