A tragédia, amely örökre megváltoztatta a pesti éjszakát
A tragédia, amely örökre megváltoztatta a pesti éjszakát
2011. januárjában hirtelen szomorú zenék linkjei lepték el a fiatalok üzenőfalait. A Facebook Magyarországon még újdonságnak számított, de a tragédia híre talán innen terjedt el a leggyorsabban. A végzetes éjszakán egy több ezres tinibuli 3 áldozatot is követelt. Ketten közülük még fiatalkorúak voltak.
A WestBalkán nevű szórakozóhely népszerűnek számított a szórakozni vágyó fiatalok körében. Az egykori Skála Metró épületében létrehozott rendezvényhelyszín több teremmel rendelkezett. Gyakran tartottak itt olyan zenés partikat is, ahol több táncparketten különböző dj-k szórakoztatták a közönséget.
Több teremben folyt volna a mulatság
2011. január 15-én a WestBalkán egy híres rendezvénysorozat egyik helyszíne volt. A Noise Night Life nevű buli hatalmas sláger volt a fiatalok körében, de a 16+-os korosztályt célzó partik nem voltak mentesek a botrányoktól. Kecskés Tamás főszervező többször kényszerült magyarázkodni.
Arról, hogy pontosan mi történt a végzetes éjszakán nem tudjuk, csak sejteni lehet. Az első hírek arról szóltak, hogy késelés történt, emiatt a lépcsőházban összezsúfolódott tömeg menekülni kezdett. Mások szerint egyszerűen áramszünet volt és lekapcsolódtak a lámpák. Megint mások arról beszéltek: kisebb elektromos tűz keletkezett.
Egy dolog biztos: az este egy pontján a fiatalok egy része megijedt valamitől. A tömeg a zsúfolt folyosókon keresztül próbált menekülni, ahol annyian gyűltek össze, hogy sokan teljesen elvesztették az irányítást, úgy sodródtak a menekülőkkel, hogy szinte a lábuk sem érte a földet.
Miután a legtöbbeknek sikerült elhagyni az épületet, mentők és rendőrök érkeztek a helyszínre. A fiatalok közül 14-en sérültek meg, de többen sokkos állapotba kerültek, rosszul lettek a drámai percekben. Később derült ki, hogy a menekülés közben 3 fiatal lány az életét vesztette. Az egyikük csupán 17 éves volt, de a legidősebb áldozat sem volt több 24 évesnél. A halálukat fulladás okozta. A szakértők szerint nem kaptak levegőt a tömegben.
Az éjszakában nincsenek szabályok?
Az eset mindenkit megrázott. Röviddel a tragédia után módosították a rendezvények szervezéséről szóló törvényt és jelentősen megszigorították a beléptetés általános szabályait. Ennek az oka főleg az volt, hogy úgy sejtették: a szervezők komolyan megszegték a rendezvényekre vonatkozó szabályokat.
A helyszínen még a party megnyitása előtt eluralkodott a káosz. Egy interjúban még a hely üzemeltetője, Szalontay Győző is elismerte, hogy a biztonsági őrök már fél órával a tervezett nyitás elött is pánikban voltak. A téren sorban álló résztvevők nagy része ugyanis kiskorú személy volt, erőteljes alkoholos és valószínűleg drogos befolyásoltság alatt.
A beléptetés csúszott, a fiatalok pedig egymást hergelték majd a biztonsági szolgálat ellen fordultak. Lökdösték, üvegekkel dobálták a beengedést végző embereket, többen a korlátokon kívül, vagy a lépcsők oldalán felmászva próbáltak bejutni a területre.
Sokan már a beléptetésnél ittas állapotban voltak
Szalontay Győző, aki a biztonsági szolgálat megbízója is volt, többször bevallotta: sejtette, hogy van valami gond. A szervezők ugyanis állítólag 1800 főre tervezték a bulit, a biztonsági szolgálat mégis 4000 karszalagot kapott kézhez a beléptetéshez.
A klub, ami nem is működött
A sajtóban sok különböző információ látott napvilágot arról, hogyan volt lehetséges az, hogy a hivatalosan nem is működő klubba annyi ember zsúfolódjon be, hogy az tragédiához vezessen. A szövevényes ügyben nehéz lenne igazságot tenni, de a történet jól mutatja, hogy a törvények nem tudták követni a kor különös viszonyait.
https://www.youtube.com/watch?v=NHgnjkseJso
A tragédia és annak utóélete
A WestBalkán klub az eset idején nem működött üzemszerűen. A területnek volt működési engedélye, amely megengedte azt, hogy helyszínen rendezvények szerveződjenek és vendéglátási tevékenység folyjon. A hely azonban még nem nyitotta meg a kapuit a közönség előtt. A helyszínt csak egy-egy rendezvényre bocsátották a szervezők rendelkezésére. Alkalmi rendezvényt pedig – bizonyos szabályok betartásával – olyan helyszínen (például egy színházteremben, sportcsarnokban, művelődési házban) is lehet tartani, amelyik nem működik vendéglátóipari egységként, de alkalmas “tömeges tartózkodásra”. (Erről napjainkban a 23/2011. (III. 8.) Kormányrendelet rendelkezik, de a szabály ugyanez volt a baleset idején is.)
A klub vezetői azt állították: a klub a baleset idején még kialakítás alatt állt. a Noise Night Life lett volna az utolsó rendezvény egy nagyobb átalakítás előtt. Bár felröppent, hogy a klub “félkész” állapotban volt, illetve hiányoztak a menekülési útvonalat jelző táblák, a világítás és egyes biztonsági berendezések, a vezetés később azzal védekezett: ezek megvoltak.
A WestBalkán szerint a Noise Night Life szervezői követték el a végzetes hibákat. Hagyták, hogy 1800 ember helyett sokkal többen zsúfolódjanak össze a termekben, ráadásul olyan embereket is beengedtek az épületbe, akik már az este kezdetén erős drogos, alkoholos befolyásoltság alatt álltak. A bulit eleve úgy hirdették meg: mindenki olcsón juthat alkoholhoz. Egyes feltételezések szerint a szervezők maguk biztosítottak tudatmódosító szereket – a helyszínen állítólag kéjgázzal töltött lufikat szerettek volna osztogatni.
Lex WestBalkán és egy szövevényes ügy
A tragédia hatalmas felháborodást váltott ki. Rengeteg egymásnak ellentmondó információ keringett az eseményekről. A helyzetet nehezítette, hogy pontosan még a szemtanúk sem tudták, mi történt. Sokan maguk is hittek benne: késeléses támadás miatt indult meg a menekülés.
A következmények máig kísértenek
Az eset hatására rendkívül gyorsan szigorították a rendezvényekről szóló törvényt, a hatóságok pedig folyamatosan ellenőrizni kezdték a szórakozóhelyeket. A szigorított előírásokat a szakma csak Lex WestBalkánnak nevezte. A vendéglátóhelyek tulajdonosai sokat tiltakoztak a szabályozás ellen, amelyet röviddel a beiktatása után enyhítettek is.
Az eset hatására azonban az éjszakai élet jelentősen megváltozott: egyre kevesebben merték bevállalni a spontán, félig illegalitásba hajló bulikat. Mivel a beléptetéseket folyamatosan ellenőrizték, sok, a szürke zónában működő hely bezárt vagy átalakult. 2012. elején beiktatták azt a szabályozást is, amely a szórakozóhelyeken gyakorlatilag megtiltotta a dohányzást. A budapesti kerületekben a csendrendeletre vonatkozó előírások is szigorodtak – emiatt az éjszakai élet nagyon átalakult.
Szalontay Győző, a WestBalkán üzemeltetője többször elmondta: nem érzi magát felelősnek a tragédia miatt. Szerinte a klub megfelelt a szabályoknak – Kecskés Tamás, a Noise Night Life szervezője hibázott, amikor túl sok embert engedett a klubba. Az ügyben nagyon sokára, 2014-ben született csak jogerős ítélet. Mind a két vádlott letöltendő börtönbüntetést kapott.
A WestBalkán eset tanulságai
A WestBalkán eset után számos szakértő, tűzvédelmi szakember, jogász, katasztrófavédő, építész mondta el a véleményét a tragédiáról. Ezekből látszik: a megelőzésben komoly szerepe van a különböző tűzvédelmi megoldásoknak, a biztonsági szolgálat működésének és a menekülésre vonatkozó előírások betartásának. Ha azonban rendezvényekről van szó, a tömeg viselkedését is figyelembe kell venni.
Még maga a börtönbüntetésre ítélt Szalontay Győző is azt hangsúlyozta: szerinte, ha nem tinédzserek, hanem felnőttek zsúfolódnak össze a folyosón, az eset kimenetele is egészen más lesz.
Azon túl, hogy szigorúbban kellett volna venni az előírásokat és kiszűrni a nem teljesen beszámítható, ittas embereket a tömegből, sok apróság megelőzhette volna a balesetet. Íme néhány tipp, amely segíthet:
- Szakaszos beengedés: Ha például az elővételben megváltott jegyek tulajdonosai előbb léphetnek be a helyszínen, azzal csökkenthető a tömeg és pontosabban lehet megbecsülni az érkezők számát is.
- A sorban állas szabályozása: A beszámolókból kiderült: a nyitás csúszott, emiatt többen felháborodtak. Ezek a helyzetek elkerülhetők, ha a rendezvényszervezők már a sorban állás alatt kapcsolatot teremtenek a közönséggel. Sokszor már az is segít, ha csak matricát, karszalagot, promóciós termékeket osztanak a várakozóknak.
- A buli leállítása: Bármi történjék is, nem érdemes hirtelen félbehagyni az eseményt. Jó ötlet időt szánni arra, hogy a helyszínen gyorsan megtervezzük az emberek tájékoztatását és ha a körülmények megengedik, csak szakaszosan távozásra kérni a tömeget. Ha a sötét teremben hirtelen felkapcsolódik a villany és mindenkit a hely elhagyására szólítanak fel, természetes, hogy tülekedés alakul ki. Ha szobáról szobára vagy a folyósóról haladva lassan ürítik ki a terepet, kisebb a pánik és a baleset veszélye.
Ha rendezvényről van szó, a hozzáértés és az óvatosság elengedhetetlen. A helyszínen a szervezők, az előadók, szolgáltatók és a biztonsági szolgálat szoros együttműködésére van szükség. A konzultáció, a forgatókönyvek tisztázása és a folyamatos kapcsolattartás nem felesleges. Kiélezett helyzetben akár egy, a WestBalkánéhoz hasonló tragédia is megelőzhető.
Biztonságos szórakozást kívánunk!