Tűz elleni védekezés az év végén: erre figyeljünk!
Tűz elleni védekezés az év végén: erre figyeljünk
1999. december 15-én egy árusító stand égve felejtett gyertyája miatt porig égett a néhai Budapest Sportcsarnok. Az eset akkor rávilágított: a tél végi ünnepek időszaka rengeteg kockázatot rejt a tűz- és munkavédelem szempontjából. Lássuk, mire érdemes figyelni, ha a munkában is gondtalan adventet, karácsonyt, szilvesztert szeretnénk.
Dekoráció: csak okosan!
Az év vége nem csak a családi ünnepek, de a céges vacsorák, karácsonyi bulik és évértékelők időszaka is. Az irodák, műhelyek feldíszítése sok munkahelyen hagyomány. Az ilyen speciális helyszíneken azonban még fontosabb betartani azokat a biztonsági szabályokat, amelyeket az otthoni díszítésből jól ismerünk.
A gyertyák és mécsesek nagyon hangulatosak, de ha tehetjük, a munkahelyen keressünk olyan díszítést, amelyhez nem kell nyílt lángot gyújtani. Az árammal működő hangulatvilágítás ilyen esetben sokkal biztonságosabb, feltéve, hogy megbízható forrásból származik és rendelkezik CE jelzéssel is. Még ebben az esetben is érdemes csínján bánni az égősorokkal. A legtöbb munkahely elektromos hálózta egyébként is erősen terhelt. A hirtelen még nagyobb fogyasztás könnyen zárlatot okozhat.
Engedjünk utat a Mikulásnak!
Karácsonyfa, rászorulóknak gyűjtött adományok, díszek és dekorációs elemek… Az ünnepek közeledtével sok olyan tárgy vándorol a munkahelyekre, amelyek az év más részében nem fordulnak elő. Akármilyen emelkedett is a hangulat, fontos figyelni arra, hogy ne szűkítsük le ezekkel a menekülési útvonalakat.
Az év végi időszakban sok vendéglátóhelyen, üzletben nagy a zsúfoltság. Az adventi vásárok tűzvédelménél már hangsúlyoztuk, hogy a tömeg önmagában is veszélyforrás. Az animátorok, hostessek és biztonsági őrök is sokat tehenek azért, hogy mindenki biztonságosan szórakozzon. Érdemes őket külön felkészíteni a nehéz helyzetek kezelésére. Akár egy külsős munkavédelmi céget is megbízhatunk az oktatással.
Az alkalmi munka is munka
A téli időszakban számos szektorban megnő a munkaerőigény. Sok cég alkalmi munkavállalókkal, diákmunkásokkal, kölcsönzött munkaerővel orvosolja a problémát. Az ő tűzvédelmi és munkabiztonsági oktatásukat is érdemes komolyan venni. A műszak kezdete előtt mindig érdemes gyorsan tisztázni a szabályokat.
Ha előre tudunk készülni arra, hogy átmenetileg bővül a létszám, érdemes felülvizsgálni a tűzvédelmi és munkavédelmi szabályzatokat, intézkedéseket. Itt az ideje meggyőződni róla, érthető és észrevehető-e a vészkijáratok jelzése, hozzáférhetők-e a tűzoltókészülékek, vagy mindenki számára érthetők a figyelmeztető jelzéseink.
Készüljünk a szilveszterre!
A szilveszteri pirotechnikai eszközök árusítását és használatát ma már szigorú előírások szabályozzák. Az év utolsó estéjére azonban még akkor is fel kell készülni, ha nem tervezünk rakétákat használni. Ha a közelben tűzijátékra lehet számítani, jó, ha felkészülünk az esetleges veszélyre. Szilveszter éjszaka előtt:
- Ürítsük ki a szemeteseket!
- Távolítsuk el az éghető tárgyakat az épület közeléből (ilyenek lehetnek a sebtében az erkélyen hagyott karton dobozok, fal mellé támasztott raklapok, csomagolóanyagok)!
- Az autókat vigyük biztonságos helyre!
Néhány egyszerű szabály betartásával decemberben csak a karácsonyi ajándékok és nem a balesetek miatt kell aggódnunk. Egy kevés felkészüléssel, szükség esetén pedig szakértő segítséggel örömteli és biztonságos környezetben dolgozhatunk.