Tűzoltó készülék az autóba, klíma az utastérbe: a nyári utazás biztonsága
Tűzoltó készülék az autóba, klíma az utastérbe: a nyári utazás biztonsága
Nyáron sokan kelnek útra, akár hosszabb távra, külföldre is. Van, aki élvezetből vág neki az autópályának, más nyaralni megy, megint másnak nincs választása: a szállítmányozás nyáron sem állhat le. Lássunk néhány fontos szabályt és érdekes teendőt, amellyel zavartalanabbá és biztonságosabbá tehető az utazás!
Az autó nyári felkészítése
Akár személyautóról, akár szolgálati járműről van szó, a nyári műszaki felkészítés éppen olyan fontos, mint amikor a téli fagyban kell helytállni. A vizsgálatkor a következőkre érdemes hangsúlyt fektetni:
- Nyári gumira váltás: nem csak azért nem célszerű téli gumival autózni nyáron, mert a drágább abroncsokat koptatjuk. A téli gumikat 7 celsius fok alatti hőmérsékletre tervezték, így nyáron a tapadásuk jó részét elveszíthetik. Kötelező váltási dátum nincs, de pl. Ausztriában csak április 15-ig, Romániában pedig március 31-ig kötelező téli gumival közlekedni. A nyári gumi szettet is fontos centríroztatni és beállítani a csere után!
- Klíma tisztítás: Ne induljunk el a klíma fertőtlenítése és a pollenszűrő cseréje nélkül! A nedves, téli, vírusos időszakban rengeteg kórokozó szaporodhat el a kocsiban. Ha az autó ablakának látszólag indokolatlan párásodását észleljük, az a pollenszűrő eltömődésére is utalhat.
- Akkumulátor ellenőrzés: Télen sokkal jobban terheljük az akkumulátort, főleg induláskor. Érdemes töltöttséget mérni és megbizonyosodni az akkumulátor jó állapotáról, mielőtt például nyaralni indulunk.
Kötelező-e a tűzoltó készülék az autóba?
A magyar szabályozás csak a buszok, tehergépjárművek, mezőgazdasági vontatók esetében teszi kötelezővé a tűzoltó készülékek használatát, erről az 1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet rendelkezik. A készüléket úgy kell elhelyezni, hogy a vezetőülés közelében legyen rögzítve, de azt egy ember is képes legyen leemelni és használni.
Hazánkban a személyautókat nem kötelező ilyen eszközzel felszerelni, mi azonban javasoljuk a megfelelő autós tűzoltó készülék beszerzését. A járműtűz ellen szinte lehetetlen más eszközzel hatékonyan védekezni, ha viszont megfelelő eszköz van kéznél, azzal csökkenthetjük a balesetveszélyt. Ha külföldre látogatunk, érdemes tájékozódni a szabályokról, számos országban ugyanis kötelező tűzoltó berendezést magunkkal vinni. A kedvelt nyári célpontok közül Görögországban, Bulgáriában, Romániában és Lengyelországban is előírás a tűzoltó készülék, Horvátországban akkor van erre szükség, ha az autó üzembentartója egy vállalkozás és nem magánszemély.
Motorozás külföldön
A külföldön motorozóknak is érdemes néhány extra szabályra felkészülni. Míg az itthoni KRESZ csak a bukósisak használatát írja elő, az egyes országok ettől jóval szigorúbb biztonsági szabályokat követelnek meg.
Belgiumban kötelező például a hosszú, protektoros ruházat és a motoros bakancs viselése is. Franciaországban a bukósisaknak meg kell felelnie a BS6658 vagy UNECE szabványnak. A ruha és a sisak felületét megfelelő százalékban fényvisszaverő matricával kell ellátni és kesztyűt viselni is kötelező. Sok helyen, például Szerbiában és Horvátországban azt is büntetik, ha az utas alkoholos befolyásoltság alatt áll.
Mire érdemes még figyelni?
A kötelező felszerelések listája minden országban eltérő. Figyeljünk rá, hogy az adott országban előírják például a keréktámaszok meglétét, vagy a különböző tanúsítványok bemutatását. Ukrajnában például a motoros bukósisak nem lehet 5 évnél régebbi, de léteznek olyan országok, ahol az ásó is a kötelező felszerelés eleme.
A különböző országok szabályozásai eltérőek, ha az autó kötelező felszereléseiről van szó
Sok helyen, így a szomszédos Ausztriában is tiltják a menetrögzítő kamera használatát, a radarblokkoló berendezések beszerelésével pedig szintén komoly bajba sodorhatjuk magunkat.
Magyarországon csak bizonyos gépjármű kategóriáknál kötelező a 112-es segélyhívó berendezés beszerelése. Utazás előtt érdemes meggyőződni róla, hogy a cél- és tranzitországokban mi az erre vonatkozó szabályozás.
Ellenségek: a fáradtság és a meleg
Nyáron főleg Görögország, Olaszország és Horvátország irányába növekszik meg a forgalom. Főleg a határátkelőhelyeken kell torlódásra számítani, de egy-egy baleset miatt a sztrádán is fel kell készülni a veszteglésre. Ezekben az időszakokban a forróság jelenti a legnagyobb kockázatot.
Ha nyáron indulunk útnak, mindenképpen legyen az autóban nagyobb mennyiségű ivóvíz és némi tartósabb élelmiszer, keksz, kétszersült vagy szőlőcukor is. A környező országok közül Szlovéniában és Szlovákiában is érdemes figyelni arra, hogy viszonylag kevés pihenőhelyet, benzinkutat lehet találni a sztráda mellett. Egyik országban sincs garancia arra, hogy a pihenőhelyen iható vízhez is jutunk – biztonságosabb, ha palackos vízből tárazunk be megfelelő mennyiséggel.
Speciális terület: a szállítmányozás
A szállítmányozás egy speciális terület a közlekedésben. Nyáron a hivatásos sofőrök sokszor kerülnek nehéz helyzetbe. A hűtőautók fagyasztóberendezései például csak járó motornál működnek, csakúgy, mint a járművek klímaberendezései. A forróságban az élő állatok, gyúlékony vagy instabil anyagok szállítása is jóval nehezebb. Mindenkinek érdeke, hogy ilyenkor előzékenyen viselkedjen a különleges járművekkel.
Ha a szabályok megengedik, sok hivatásos sofőr igyekszik éjszaka, hajnalban vezetni.
Érdemes figyelni arra, hogy a sofőrök legalább a legforróbb napokon megfelelő szálláson, pihentető körülmények között tölthessék a pihenőidőt vagy az éjszakát. A forró időszakokban sok sofőr igyekszik éjszaka, vagy a hűvösebb, hajnali órákban útra kelni, hogy még a forróság előtt haladni tudjon, így még nagyobb eséllyel találkozunk kialvatlan, fáradt sofőrökkel az utakon.
Sokat segíthet, ha a rakodás és a munka megszervezése nyáron a meleg és a megváltozott körülmények figyelembevételével történik. Munkavédelmi cégként szívesen segítünk a mindenkinek megfelelő munkatempó és a biztonságos napirend kialakításában is, legyen szó akár építkezésről, akár rendezvényhelyszínek ellátásról.
A közlekedés biztonsága télen, nyáron, belföldön és külföldön is a hatékony együttműködésen és a szabályok betartásán múlik. Ha figyelünk egymás és a saját magunk épségére, sokkal könnyebb megelőzni és elhárítani a bajt.
Mindenkinek balesetmentes utat, kellemes nyári vezetést kívánunk!