Mikor kell mentési tervet készíteni?
Mikor kell mentési tervet készíteni?
A válasz egyszerű: valójában mindig szükség lenne mentési tervre, ha valahol többen tartózkodnak, és fennáll annak az esélye, hogy valami rendkívüli következik be. Sok sérülés megelőzhető lenne, ha mindenki tudná mit tehet, ha szalonnasütés közben lángra kap az étel, vagy ha a biciklis kirándulást a vihar szakítja félbe. Vannak viszont olyan helyzetek, amikor tényleg elkerülhetetlen, hogy pontosan és előre megtervezzük mi történjen, ha a legrosszabb forgatókönyv következik be.
Miért kell tervezni?
Az alábbi videó évek óta kering az interneten. A futballcsapatok gyúróinak ügyetlenkedése jól mutatja: kiélezett helyzetben még azok is nehezen cselekszenek, akiknek egyébként ez lenne a dolguk. Látható, hogy nem biztos, hogy mindenki megbirkózik egy olyan egyszerűnek tűnő feladattal, mint egy hordágy megemelése, vagy a beteg biztonságos rögzítése.
Ezek miatt az esetek miatt fontos, hogy mindig legyen kéznél olyan sorvezető, amelyik legalább azt tartalmazza:
- Milyen vészhelyzetek fordulhatnak elő és hogyan lehet ezeket észlelni?
- Kinek mi a feladata és kitől mi az elvárt magatartás vészhelyzetben?
- Kit kell értesíteni?
- Hogyan dolgoznak a mentőcsapatok?
- Ki jelentheti ki, hogy elmúlt a veszély?
A mentési terv munkavédelmi szempontból
Mentési tervet készíteni nem nehéz feladat, az interneten is számos minta található. Sajnos a hatósági ellenőrzések arra ritkán térnek ki, vajon ez a terv tényleg használható-e. Gyakran csak akkor derül ki, hogy az előírások nem működnek a gyakorlatban, amikor már megtörtént a baj. Ha nem csak kipipálni szeretnénk a mentési terv elkészültét, érdemes szakértőre bízni a megírását.
Milyen a jó mentési terv?
- Kockázatelemzés előzi meg. A mentési tervnek a munkahelyen fellépő valós veszélyekre kell reagálni. Ügyelni kell arra, hogy ezek mindegyikére legyen benne megfelelő, szakmailag és a gyakorlatban is alátámasztható megoldás.
- Figyelembe veszi a munkahely speciális körülményeit. Nincs két egyforma adottságú terület vagy épület. Ami az egyik irodaházban tökéletesen működik, nem biztos, hogy egy másik hasonlóban is fog. Fontos, hogy ne csak sablonokkal dolgozzunk! A mentési tervnek a valódi helyzetet kell tartalmaznia
- Érthető és valóban megvalósítható. A munkavédelmi oktatásainkon mindig nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy úgy adjuk át a mentésre és a balesetek megelőzésére vonatkozó ismereteket, hogy azok használhatóak legyenek a gyakorlatban. Kevés, de egyértelmű utasítással dolgozunk, így ezek veszélyhelyzetben is gyors támpontot nyújtanak.
A mentési terv egyik feladata, hogy segítsen elemezni a kialakult helyzetet és tisztázza a felelősségi köröket probléma esetén. Kockázatos körülmények között komoly pszichikai terhelést jelent, ha a menekülőknek és mentést végzőknek még amiatt is aggódniuk kell, vajon megtettek-e mindent, vagy nem tesznek-e olyasmit, amiért később felelősségre vonhatók.
A jó mentési terv ilyen szempontból megnyugtató: megakadályozza, hogy olyan szituáció álljon elő, ahol senki nem mer beavatkozni, ugyanakkor azt is segít elkerülni, hogy túl sokan próbáljanak cselekedni.
A mentési terv és a jogi szabályozás
A mentési terv elkészítését a Munkavédelmi törvény írja elő. Sajnos ez a jogszabály elég tágan fogalmaz:
“a munkahely jellegére, helyzetére, kiterjedésére, valamint a veszélyforrások hatására, továbbá a munkavégzés hatókörében tartózkodókra is tekintettel, mentési tervet kell készíteni és a mentéshez szükséges személyeket ki kell jelölni. Jogszabály ezzel kapcsolatban kötelező előírásokat állapíthat meg. A mentési terv a külön jogszabály által előírt – biztonsági, védelmi, intézkedési vagy más hasonló tárgyú – tervbe foglalva is elkészíthető. A mentési terv munkahelyre vonatkozó részét minden érintett munkavállalóval ismertetni kell.”
Vannak kötelező tartalmi elemek (ki kell térni például a veszélyforrások hatására és a munkahely jellegére), de nincs megadva, milyen mélységig, vagy milyen minőségben kell elkészíteni a tervet. A jogszabályi kötelezettségeknek tehát már a megfelelően megszövegezett dokumentummal is meg lehet felelni, függetlenül attól, hogy az abban foglaltak valóban alkalmazhatók-e “rendellenes körülmények” esetén.
Ezt a zavart jól mutatja, hogy a törvény szerint ki kell jelölni a mentéshez szükséges személyeket. A 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet, a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről pedig előírja, hogy a “megfelelő számú” elsősegélynyújtónak jelen kell lennie a területen, de konkrét számmal egyik szabályozás sem szolgál. Arra sincsen előírás, pontosan milyen végzettséggel kell rendelkeznie a kijelölt személyeknek – így, ha a cég nem fordít kellő figyelmet a képzésre és a nemzetközi ajánlások tanulmányozására, könnyen nehéz helyzetben találhatja magát.
Mivel az előírásokra a mentési terv elkészítésénél csak nagy vonalakban lehet támaszkodni, ügyfeleinknek legtöbbször azt szoktuk javasolni: adják a kezünkbe a cég teljes munkavédelmének megszervezését. Külsős munkavédelmi cég alkalmazásának a mentési terv elkészítésénél számos előnye van:
- Pontos kockázatbecslés áll rendelkezésre. A terveket olyan személyek készítik, akik valóban ismerik az adott helyszín minden biztonsági tényezőjét.
- Nagy tapasztalattal rendelkezünk a tervezésben. Számos üzem, munkahely működésére van rálátásunk, követjük a szakmai híreket. Mások hibájából tanulunk, így biztonságosabb környezetet tudunk teremteni.
- A külső nézőpont nagyon sokat segíthet a felelősségi körök megállapításánál. Igyekszünk objektív és szakmailag alátámasztott utasításokkal segíteni, így sokkal átláthatóbb és stresszmentesebb helyzetben lehet intézkedni.
- Naprakész jogszabályi ismeretekkel rendelkezünk. Ha szükséges segítünk a balesetek, káresetek kivizsgálásában is. Pontosan megadjuk, milyen esetben milyen hatóságot kell értesíteni és hogyan kell segíteni a vizsgálatot végzők munkáját.
Baleset, tűzeset, üzemzavar sokszor a legnagyobb körültekintés mellett is előfordul. A nehéz helyzetek, de sokszor még az emberi hibák is természetes részei a munkavégzésnek. A “rendellenes helyzeteket” a legnagyobb erőfeszítés mellett sem lehet elkerülni, de ha mindent megteszünk a károk mérséklése érdekében, felelős hozzáállással szinte meg nem történté is lehet tenni egy-egy katasztrofálisnak látszó eseményt.
Mindenkinek balesetmentes munkavégzést és nyugodt döntéseket kívánunk!